Reklama

Reklama

Premier Wielkiej Brytanii honorowym obywatelem Odessy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson otrzymał tytuł honorowego obywatela Odessy - powiadomił mer tego miasta Hennadij Truchanow. - Bardzo cenimy wsparcie waszego kraju, waszego premiera - powiedział Truchanow w wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC.

Truchanow poinformował, że uhonorował Johnsona odznaką Grigoriosa Maraslisa I, II i III stopnia, co oznacza, że polityk automatycznie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Tytuł dla Johnsona

Maraslis, działacz polityczny i społeczny pochodzenia greckiego, przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza Odessy w czasach Imperium Rosyjskiego (1878-1895).

Truchanow podkreślił, że obecna wojną z rosyjską inwazją to "walka całego cywilizowanego świata z faszyzmem w wersji 2.0". "I w tej walce Boris Johnson zostanie pierwszym honorowym obywatelem Odessy pochodzącym z Wielkiej Brytanii od początku istnienia tego wyróżnienia, czyli od 1862 roku" - oświadczył mer.

Reklama

Premier Wielkiej Brytanii kozakiem

7 czerwca Johnson został przyjęty w szeregi stowarzyszenia Kozaków z Czernihowa na północy Ukrainy. Szef brytyjskiego rządu otrzymał z tej okazji nowe kozackie imię Borys Czupryna. - To dla nas zaszczyt. Chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla tej wybitnej postaci za pomoc Ukrainie - podkreślił zastępca dyrektora obwodowego muzeum historycznego w Czernihowie Andrij Lisowy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) premier Wielkiej Brytanii należy do polityków udzielających rządowi w Kijowie największego wsparcia politycznego i wojskowego. 

Na początku czerwca Johnson powiadomił, że łączna wartość pomocy Londynu dla Ukrainy przekroczyła 3 mld funtów i w skali świata ustępuje tylko amerykańskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy