Reklama

Reklama

Premier podziękował Zełenskiemu: Cieszę się, że mówimy językiem wolności

Cieszę się, że mówimy jednym językiem, językiem wolności – stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, komentując słowa Wołodymyra Zełenskiego związane ze Świętem Wojska Polskiego. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za zaangażowanie i pomoc, której udziela jego krajowi od początku wojny.

Prezydent Ukrainy podziękował w poniedziałek Polakom za wsparcie i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych z okazji Święta Wojska Polskiego.

W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku, na tle flag Polski i Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Polaków, jako "drogich przyjaciół, sojuszników i braci" i zaznaczył, że ten zwrot brzmi najbardziej zasadnie właśnie od przedstawiciela państwa ukraińskiego. 

- Nasze narody przeszły długą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii, w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń - oświadczył Zełenski.

Reklama

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że Ukraińcy i Polacy walczą razem i z pewnością będą wspólnie świętować "nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość". 

"Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Serdecznie gratuluję z okazji Święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego: jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce! Chwała Ukrainie!" - podsumował Zełenski.

Morawiecki: Mówimy jednym językiem

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za słowa, które wypowiedział ukraiński przywódca. 

"Dziękuję Wołodymyrowi Zełenskiemu. Cieszę się, że mówimy jednym językiem. Językiem wolności" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do 1947 roku. Później, w okresie komunizmu, obchodzono go 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się dzień 15 sierpnia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy