Reklama

Reklama

Premier Nowej Zelandii o pomocy Ukrainie: Będą szkolenia dla żołnierzy

30 członków sił zbrojnych Nowej Zelandii wyruszy do Wielkiej Brytanii, gdzie będą szkolić 230 żołnierzy ukraińskich z obsługi lekkich haubic L119 - zadecydował rząd Nowej Zelandii. O takiej reakcji na prośbę ukraińskiego rządu poinformowała nowozelandzka premier Jacinda Ardern.

Nowozelandzcy wojskowi będą prowadzić szkolenia w Wielkiej Brytanii do końca lipca. Każda pojedyncza sesja treningowa zajmie około tygodnia. Działania mają na celu przeszkolenie żołnierzy walczących z rosyjskim agresorem.

Haubice w operacjach ofensywnych i defensywnych

Według informacji nowozelandzkich sił zbrojnych, haubice L119 mogą być wykorzystywane zarówno w operacjach ofensywnych, jak i defensywnych. Działa są zwykle holowane na pozycje przez pojazdy wojskowe, jednak można je także transportować zawieszone pod śmigłowcem w celu szybszego rozmieszczenia.

Nowa Zelandia. Sankcje i pomoc Ukrainie

Rząd Nowej Zelandii nałożył jak dotąd sankcje na ponad 700 osób i podmiotów związanych z rosyjskim i białoruskim reżimem - przypomina dziennik "New Zealand Herald".

Reklama

Pod koniec marca dziewięciu członków personelu nowozelandzkich sił zbrojnych zostało rozmieszczonych w Wielkiej Brytanii i Belgii, aby wspierać działania związane z wywiadem wojskowym. W kwietniu Nowa Zelandia wysłała wojskowy samolot transportowy C-130H Hercules i 50-osobowy zespół do Europy. Miało to na celu zapewnienia wsparcia wywiadowczego, łącznościowego, transportowego i logistycznego w obronie Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama