Reklama

Premier: Najdalej posunięty pakiet sankcji na Rosję w historii UE

​Zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej poświęconym agresji Rosji na Ukrainę.

Unijny szczyt zakończył w piątek w Brukseli po godz. 2 w nocy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szefom państw i rządów udało się "zbudować i utrzymać jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii Unii Europejskiej".

- Ten pakiet doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii, do pieniędzy dla reżimu rosyjskiego. Pakiet wiąże się z bezprecedensowym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, atakiem, który zagraża jej integralności terytorialnej i suwerenności - podkreślił szef polskiego rządu.

Reklama

Sankcje na Rosję. Co z systemem SWIFT?

- Już dziś rozmawialiśmy o kolejnych pakietach, choć ten już jest najbardziej posuniętym, najdalej posuniętym pakietem w historii Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o kolejnych, jeżeli sytuacja będzie się pogarszała a niestety trzeba to powiedzieć, realistycznie patrząc na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą, że jest to mocno prawdopodobne - powiedział.

Szef rządu poinformował też, że na szczycie nie było jednomyślności w sprawie odłączenia Rosji od kluczowego, globalnego systemu komunikacji bankowej SWIFT.

- Bardzo wielu liderów podziela pogląd że trzeba wyłączyć Rosję z systemu SWIFT, (...) ale do uchwalenia sankcji potrzebna jest jednomyślność i dzisiaj jeszcze na ten moment rzeczywiście takiej jednomyślności w stosunku do tego bardzo daleko posuniętego działania związanego z systemem płatniczym nie było - powiedział Morawiecki.

Dodał jednocześnie, że do takiej jednomyślności "jest blisko".

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 r. międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje. W praktyce jest to globalny systemem płatności międzybankowych, pozwala na wykonywanie transferów finansowych na całym świecie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama