Reklama

Premier Morawiecki: USA przyślą do Polski dodatkowe siły wojskowe

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację.

We wtorek wieczorem premier Morawiecki odbył telefoniczną rozmowę z wiceprezydent USA w związku z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę. W środę rano premier poinformował na Facebooku, że podczas rozmowy omówione zostały "kwestie dotyczące wsparcia i pomocy dla Ukrainy oraz wzmocnienia wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa członków sojuszu".

"Barbarzyński atak Rosji podważył podstawy znanego nam dotychczas porządku międzynarodowego. Celowa eskalacja konfliktu przez Władimira Putina prowadzi także do pogłębiającego się kryzysu humanitarnego" - podkreślił Morawiecki.

Reklama

Jak poinformował, przekazał stronie amerykańskiej podziękowania za "wspólnie podejmowane działania sankcyjne wobec Rosji - w szczególności w zakresie blokady systemów finansowych, ograniczeń w eksporcie technologii i mrożenia majątków oligarchów".

"W obrębie NATO musimy teraz zachować jedność. Wiceprezydent Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację" - poinformował również premier.

Szef RE na spotkaniu w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że żeby przekonać się o sile polskiej solidarności i zorientować w aktualnej sytuacji na wschodniej granicy UE i wesprzeć wysiłki, do Polski przyleciał szef RE Charles Michel.

"Charles Michel zapewnił mnie o finansowym wsparciu dla Polski" - dodał premier.

Poinformował, że został zorganizowany korytarz humanitarny, przyspieszone zostały wszystkie procedury formalne, które dało się przyspieszyć. "Jestem w stałym kontakcie z premierem i prezydentem Ukrainy" - zaznaczył.

"Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna, Rosjanie podchodzą pod większe miasta i dokonują zbrodni wojennych. W tej wielkiej chwili próby i kryzysu humanitarnego bądźmy zjednoczeni i solidarni!" - napisał premier na Facebooku.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | Kamala Harris | żołnierze USA w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy