Reklama

Reklama

Prace nad kolejnym pakietem sankcji. Ma objąć energetykę

Na przełomie sierpnia i września ma zostać przyjęty kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Jak przekazał dziennikarzom Andrzej Sadoś - Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej - nowe ograniczenia mają obejmować sektor energetyczny.

W środę ambasadorowie państw członkowskich UE uzgodnili w Brukseli siódmy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę.

- Udało się zlikwidować różnego rodzaju derogacje, w tym udało się dopisać produkty jubilerskie ze złota do zakazu importu złota z Rosji. Pakiet obejmuje ponad 50 osób i podmiotów, obejmuje cały szereg produktów high-tech czyli tych wyprodukowanych z użyciem zaawansowanych technologii, produktów farmaceutycznych, chemicznych, tak zwanego podwójnego zastosowania - zaznaczył Andrzej Sadoś.

Dodał, że w pakiecie został uwzględniony szereg postulatów Polski. - Zlikwidowaliśmy różnego rodzaju derogacje dotyczące rosyjskich statków transportu morskiego przy realizacji projektów odnawialnych źródeł energii - poinformował ambasador.

Reklama

Sankcje dla przedsiębiorstw z państw trzecich

Jak powiedział Sadoś, postulaty Polski jeśli chodzi o nowe kryterium, umożliwiające objęcie sankcjami przedsiębiorstw państw trzecich, które uczestniczą w omijaniu restrykcji, zostały uwzględnione.

- Udało nam się zdobyć poparcie przeważającej grupy państw. Komisja (Europejska) przychylnie przyjęła nasz postulat i już teraz rozpoczęły się prace nad kolejnym pakietem sankcji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma on obejmować kwestie sektora energetycznego. Oznaczałoby to możliwość sankcjonowania podmiotów z państw trzecich, które aktywnie uczestniczą w omijaniu europejskich sankcji nałożonych na Rosję - powiedział Sadoś.

Ambasador dodał, że Polska jest krajem, który reprezentuje najbardziej ambitne stanowisko jeśli chodzi o restrykcje wobec Rosji.

- Przedstawiamy naszym partnerom w Komisji, w innych państwach członkowskich różne propozycje, różne rozwiązania i te propozycje i rozwiązania są uwzględniane w kolejnych pakietach sankcyjnych. Można powiedzieć, że polska delegacja jest tutaj kilka kroków do przodu jeśli chodzi o prace nad sankcjami. Musimy pamiętać o tym, że celem jest osiągnięcie jednomyślności, więc musimy tutaj wypracować poparcie, zielone światło ze strony wszystkich europejskich stolic - wskazał Sadoś.

Nowy pakiet sankcji

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w środę w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.

Aby projekt wszedł w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie w ramach Rady UE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię; o taki zapis zabiegała Polska. Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy