Reklama

Potężna pomoc dla Ukrainy. USA z nowym pakietem

Potwierdziły się doniesienia mediów w sprawie pakietu pomocy militarnej z USA dla Ukrainy. Jak przekazał Pentagon, Stany Zjednoczone przekażą siłom zbrojnym Ukrainy broń o wartości 2,5 miliarda dolarów. Znajdzie się tam m.in. ponad pół tysiąca pojazdów, w tym: 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.

Jest oficjalna informacja o pomocy miliatarnej z USA dla Ukrainy. Szczegóły nowego pakietu miliatarnego przekazał Pentagon

Wcześniej amerykańskie emdia, w tym "Politico", informowały o "jednym z największych pakietów pomocowych dla Ukrainy". Potwierdziły się też doniesienia o transporterach kołowych Stryker, które trafią na front. Wbrew początkowym doniesieniom, na liście nie ma pocisków GLSDB, które miały podwoić zasięg rażenia Ukraińców.

Czytaj też: Media: USA przygotowują jeden z największych pakietów pomocy militarnej dla Ukrainy

Reklama

USA. Pentagon z pomocą dla Ukrainy. Ponad 500 pojazdów

Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym: 90 transporterów Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley, 53 wojskowe pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności (MRAP) i 350 wielozadaniowych pojazdów kołowych wysokiej mobilności Humvee (HMMWV). 

Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Jak odnotował w komunikacie Pentagon, 109 dotychczas zadeklarowanych przez USA wozów Bradley wraz z 90 Strykerami da Ukrainie dwie brygady zdolności pancernych.

Jest to 30. już ogłoszony przez USA pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od ubiegłorocznej napaści Rosji. Łączna wartość obiecanego sprzętu to 26,7 mld dolarów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | Ukraina | Pentagon | Stryker

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy