Reklama

Reklama

Porozumienie Białorusi z Rosją. Celem wspólne przygotowanie wojskowych

Projekt porozumienia z Rosją o powołaniu ośrodków szkoleniowo-bojowych służących wspólnemu przygotowaniu wojskowych z Rosji i Białorusi został zaakceptowany przez Alaksandra Łukaszenkę. Informacje na ten temat przekazało niezależne radio Swaboda.

Rozgłośnia podała, powołując się na państwową agencję BiełTA, że projekt ma być bazą do dalszych rozmów prowadzonych przez resort obrony w Mińsku. Przy tym jednak ministerstwo obrony zostało upoważnione do podpisania umowy z Rosją, gdy strony porozumieją się w ramach projektu zaakceptowanego przez Łukaszenkę.

Wojna w Ukrainie. Władze Białorusi przekazują Rosji amunicję, czołgi i inny sprzęt

Wcześniej w piątek poinformowano, że władze Białorusi przekazały Rosji od początku inwazji na Ukrainę ponad 65 tys. ton amunicji. Takie dane podał Biełaruski Hajun, niezależny projekt, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi.

Reklama

Blogerzy przypominają, że Rosji przekazywane są przez władze w Mińsku również czołgi i inny sprzęt. Tylko w ostatnich tygodniach były to co najmniej 94 czołgi T-72A i od 35 do 44 samochodów ciężarowych Ural.

Obawy przed potencjalną ofensywą Rosji z terenu Białorusi

Portal Kyiv Independent poinformował z kolei o tym, że Rosja wystrzeliwuje z terytorium Białorusi drony produkcji irańskiej. To sprowadza Białoruś do roli współagresora w wojnie - przekazano.

Nie ustają także obawy przed potencjalną ofensywą Rosji z terenu Białorusi. Do kraju tego wciąż przerzucane są kolejne oddziały rosyjskich wojsk. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego na Białorusi przebywa ok. 4,3 tys. rosyjskich wojskowych, w 80 proc. są to niedawno zmobilizowani. Na obecnym etapie nie ma ryzyka wtargnięcia do Ukrainy z terytorium Białorusi, jednak sytuacja ta może się zmienić - oceniał wywiad.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy