Reklama

Reklama

Ponad 900 obrońców Azowstalu w byłej kolonii karnej

Ponad 900 obrońców Azowstalu trafiło do byłej kolonii karnej na terytorium kontrolowanym przez Rosję - podało BBC, powołując się na doniesienia z Kremla. Ich los pozostaje obecnie nieznany.

Kombinat Azowstal, którego broniły pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Wciąż trwa ewakuacja jego obrońców.

Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

Ponad 900 obrońców Azowstalu w byłej kolonii karnej

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała w środę, że od wtorku poddało się 959 ukraińskich obrońców Azowstalu. Spośród nich 51 było leczonych z powodu obrażeń, a reszta została wysłana do byłej kolonii karnej w mieście Ołeniwka w kontrolowanym przez Rosjan obszarze obwodu donieckiego.

Reklama

Z kolei niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis 161.ru, podał, że Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy z Azowstalu.

"Ewakuowani żołnierze należący do pułku Azow będą sądzeni w Sądzie Wojskowym Południowego Okręgu Wojskowego Rosji" - poinformowało źródło w rosyjskich strukturach siłowych.

Kijów liczy na wymianę więźniów

Ministerstwo obrony w Kijowie poinformowało, że liczy na procedurę wymiany w zamian za rosyjskich jeńców wojennych. Rosyjska Duma Państwowa chce zablokować możliwość takiej wymiany, o czym we wtorek poinformował jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

Los obrońców Azowstalu pozostaje niejasny, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmawia komentarza dotyczącego tego, czy będą oni traktowani jako przestępcy, czy jeńcy wojenni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy