Reklama

Reklama

Polski wywiad przechwycił rozmowę rosyjskich żołnierzy. "Chaos, błędy dowódców i niskie morale"

Polski wywiad przechwycił rozmowę żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę. - Wśród rosyjskich najeźdźców coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych przeciwko Ukrainie - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę, pokazujące prawdziwy jej obraz - chaos, błędy dowódców i niskie morale - powiedział Żaryn.

- W nagraniu przechwyconej rozmowy żołnierz, który brał udział w agresji, krytycznie ocenia sytuację w armii, skarży się na prowizoryczne działania dowódców, co w jego opinii powoduje duże straty wśród żołnierzy - wskazał rzecznik.

"Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma"

Żaryn podkreślił, że mężczyzna wspomina, iż decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie kosztowała życie wielu Rosjan. Rosyjskie oddziały zostały rozbite przez obrońców Ukrainy. "Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma", "z naszego plutonu zostały trzy osoby" - mówi do swojego rozmówcy.

Reklama

Żaryn zwrócił uwagę, że zdaniem Rosjanina działania wojenne przeciwko Ukrainie były źle przygotowane, za co płacą żołnierze. "Ze wszystkimi, którzy jeździli nie jest dobrze - albo ranni, albo ciężko ranni" - przekazuje żołnierz w przejętej przez AW rozmowie.

Mówi też o złych decyzjach dowódców i narzeka na ich morale i profesjonalizm, które mają być bardzo niskie - wspomina, że w jednym z jego oddziałów zastępca dowódcy "zgubił" żołnierza. "Trzeciego dnia znaleźli go czołgiści" - opisuje zdarzenia Rosjanin.

Prawdziwy obraz wojny daleki od propagandowych przekazów

Rzecznik podkreślił, że żołnierz w rozmowie stwierdza, iż prawdziwy obraz wojny, jaką Kreml prowadzi przeciwko Ukrainie, jest daleki od propagandowych przekazów. "Wprost zniechęca on wszystkich do zaciągania się do oddziałów walczących na froncie" - zwrócił uwagę Żaryn.

Żołnierz mówi: "jeśli u ludzi obudził się heroizm - niech jeżdżą tam. Wtedy pogadamy".

Żaryn w rozmowie z PAP zaznaczył, że to kolejny materiał uzyskany przez Agencję Wywiadu, który pokazuje, że rosyjscy żołnierze są w coraz większym stopniu świadomi, że propagandowy przekaz o sukcesach rosyjskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie, jest kłamstwem.

- Rosjanie napotykają na skuteczny i profesjonalny opór ukraiński i ponoszą duże straty. Mimo tego dowództwo rosyjskie kontynuuje działania wojenne przeciwko Ukrainie. Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję w najbliższym czasie - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W czwartek mija 141. dzień oporu Ukrainy przed agresją Rosji. Napaść Rosji na ten kraj rozpoczęła się 24 lutego.

Reklama

Reklama

Reklama