Reklama

Polska dostarczy Ukrainie Leopardy. "Scholz ma trzy możliwości"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie "kompanię czołgów Leopard". Niemiecki "Welt" ocenia, że brak zgody Berlina na takie działanie oznaczałby "bezprecedensowy afront". Z kolei wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) twierdzi, że choć ostateczna dostawa uzbrojenia zależy od woli niemieckich władz, to te "nie powinny stawać na drodze" w tej sprawie.

Minister gospodarki i wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zdecydowanie opowiedział się za niedopuszczeniem do blokowania przez Niemcy polskich dostaw Leopardów na Ukrainę. - Istnieje różnica między podejmowaniem decyzji za siebie, a uniemożliwianiem podejmowania decyzji innym. I dlatego Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy - wyjaśnił wicekanclerz.

"Welt": Brak zgody byłby zniewagą

Jak do tej pory, decyzja o dostawach czołgów bojowych dla Ukrainy jest konsekwentnie odrzucana przez rząd federalny - podkreśla dziennik "Welt", przypominając, że Polska ogłosiła w środę chęć przekazania Ukrainie kompanii Leopardów, a ponieważ Leopard jest produkowany w Niemczech, dalszy eksport wymaga zgody rządu federalnego.

Reklama

"Jednocześnie głowa państwa poinformowała, że warunkiem przekazania czołgów Leopard jest 'cały szereg wymogów formalnych i zezwoleń'. Decyzja o dostawie już w Polsce zapadła" - podaje "Welt".

Jak podkreśla dziennik, nasuwa się tu kluczowe pytanie: czy Polska będzie czekać na zielone światło z Niemiec dla dostaw Leopardów, czy też zdecyduje się dostarczyć je na własną rękę. "To ostatnie byłoby bezprecedensową zniewagą. Leopard 2 jest produktem niemieckim. Wysłanie czołgów (do innego kraju) wymaga pozwolenia z Berlina" - podkreśla "Welt".

"Wydaje się, że Warszawa po prostu chce pominąć Niemcy"

Dziennik przypomina, że w przypadku eksportu broni zazwyczaj obowiązuje tzw. klauzula końcowego przeznaczenia. Jeśli broń wyprodukowana w Niemczech jest sprzedawana krajom trzecim, RFN musi na to wyrazić zgodę. "Kanclerz Olaf Scholz (SPD) dotychczas kategorycznie odmawiał takiej zgody, jeśli chodzi o eksport czołgów Leopard na Ukrainę" - czytamy.

"Wydaje się, że Warszawa po prostu chce pominąć Niemcy. Przez długi czas rząd federalny zapewniał, że dostawy czołgów podstawowych będą realizowane wyłącznie w porozumieniu z sojusznikami" - przypomina "Welt". W wielu europejskich armiach jest już kilka tysięcy czołgów Leopard, które można by dostarczyć na Ukrainę. Niemcy jako producent odgrywają tu jednak kluczową rolę.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin chce zorganizować 20 stycznia w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein (Nadrenia-Palatynat) spotkanie w sprawie wsparcia militarnego Ukrainy, z udziałem m.in. USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. "Polska jest gotowa do udziału w koalicji krajów europejskich, które chcą przekazać Ukrainie czołgi Leopard. (...) Chodzi o udział w europejskiej koalicji i zmotywowanie niemieckiego rządu do podjęcia ostatecznej decyzji o przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard" - zaznacza "Welt".

Apele o pomoc Ukrainie

Tuż po ogłoszeniu informacji o dostawie czołgów przez Polskę w Niemczech pojawiły się pierwsze głosy nawołujące do wydania na to zgody. - Ukraina potrzebuje zachodnich czołgów do obrony i wyzwalania obszarów okupowanych przez Rosję - powiedział w środę w Berlinie poseł Zielonych do Bundestagu Robin Wagener, przewodniczący niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. - Chęć naszych polskich przyjaciół do utworzenia europejskiej koalicji na rzecz dostaw europejskich czołgów jest ważnym sygnałem solidarności. (...) Berlin powinien pójść za tym przykładem - podkreślił.

"Nadal nie jest jasne, jak mogłaby wyglądać międzynarodowa koalicja czołgów i w jakiej formie Niemcy mogłyby stać się jej częścią. Przed kanclerzem Niemiec rysują się obecnie trzy możliwości" - pisze "Welt". Pierwsza opcja: Scholz może trzymać się swojego pierwotnego zakazu dostawy. Opcja nr 2: zapalenie zielonego światła innym krajom na dostawy Leopardów. I opcja trzecia: włączenie się Niemiec do międzynarodowej koalicji, aby również dostarczać czołgi.

"Coraz silniejsze jest jednak wrażenie, że obawy Berlina nie są już uwzględniane na arenie międzynarodowej" - podkreśla "Welt" i przypomina, że polska armia posiada 249 Leopardów. A to, jak szybko i ile Leopardów Polska może przekazać ze swoich zasobów, zależy od tego, kiedy otrzyma nowe czołgi z USA i Korei Południowej.

"Polska obecnie intensywnie się uzbraja. W USA zamówiła setki czołgów Abrams. (...) Polska ma otrzymać 1000 południowokoreańskich czołgów podstawowych K2, a pierwsze egzemplarze już dotarły" - dodaje "Welt". Jak zauważa, w Polsce "reputacja Niemiec ogromnie ucierpiała od czasu wybuchu wojny z powodu ich chwiejnej postawy wobec dostaw broni i nieudanej polityki energetycznej".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Welt | Robert Habeck | zieloni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy