Reklama

Policjanci najechali na rosyjską minę. Zginął funkcjonariusz

Szef administracji państwowej w obwodzie sumskim Dmytro Żywicki poinformował, że w rejonie ochtyrskim w obwodzie sumskim samochód z policjantami najechał na minę, która wybuchła. Jedna osoba zginęła, zaś siedem jest rannych. Na terenach zajętych przez rosyjskie wojska, najeźdźca rozmieszcza miny, będące istotnym problemem dla lokalnej ludności i ukraińskiej armii.

O zdarzeniu poinformował szef ukraińskiej administracji państwowej Dmytro Żywicki na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Wybuchły dwa ładunki

Żywicki napisał w komunikacie: "Wczoraj wieczorem (w środę - przyp. red.) w rejonie ochtyrskim samochód policyjny najechał na minę, która wybuchła. Dwóch policjantów odniosło rany". 

"Gdy na miejscu zdarzenia pracowali śledczy oraz saperzy, wybuchł jeszcze jeden ładunek. Jedna osoba zginęła, a kolejne pięć zostało rannych" - dodał Żywicki.

Amerykanie deklarują pomoc

Jak podał portal Foreign Policy, armia USA zgodziła się udostępnić jednego z dwóch swoich psów-robotów, by pomóc amerykańskiej organizacji oczyszczać terytorium Ukrainy z pozostawionych przez wojska rosyjskie min i niewybuchów.

Reklama

Do usuwania min wykorzystywany ma być robot o nazwie Spot, zaprojektowany przez firmę Boston Dynamics. Jego zadaniem głównym zadaniem będzie usuwanie pocisków moździerzowych i elementów bomb kasetowych z okupowanych wcześniej przez Rosję obszarów wokół Kijowa - powiedział Chris Whatley, dyrektor wykonawczy organizacji HALO Trust, która na bazie kontraktów z armią USA zobowiązała się rozminowywać Ukrainę.

Według Foreign Policy Spot może być również pomocny w usuwaniu rosyjskich min przeciwpiechotnych nowej generacji, określanych jako POM-3, które wykrywają kroki zbliżających się osób z odległości nawet 20 metrów.

Rosjanie minują ukraińskie terytorium

Na okupowanych i zajmowanych terytoriach Rosjanie stale rozmieszczają miny. Są one dużym problemem dla walczących na froncie ukraińskich żołnierzy, lecz także dla ludności cywilnej.

Miny stanowią istotną przeszkodę w pracy rolników, którzy przez działalność Rosjan nie mogą pracować na swoich polach. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: miny | Wojna w Ukrainie 2022 | policja | obwód sumski

Reklama

Reklama

Reklama