Reklama

Reklama

Pilny telefon prezydenta. Rozmawiał z Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - informuje Kancelaria Prezydenta.

W piątek 29 lipca prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) Xi Jinpingiem.

Wojna w Ukrainie. Rozmowa Andrzej Duda- Xi Jinping

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wpisie na Twitterze, że bardzo się cieszy z rozmowy z Xi Jinpingiem. "Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym" - napisał prezydent.


Jak zaznaczył, z przewodniczącym ChRL omówił również relacje między naszymi krajami, których rozwój - podkreślił - "jest istotnym punktem polityki RP".

Reklama

Rozmowa Andrzej Duda-Xi Jinping. Prezydent Chin gotowy do współpracy

"Andrzej Duda przedstawił Xi Jinpingowi polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę" - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. 

Jak dodano, przewodniczący ChRL "wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską" w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu.

"Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu" - czytamy.

"Obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego" - dodano w komunikacie.

Poza tematem wojny w Ukrainie Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem na temat intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii, a także rozwoju współpracy gospodarczej.

Xi Jinping a rozmowa z Joe Bidenem

W czwartek przewodniczący Xi Jinping rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jednym z tematów była kwestia Tajwanu. 

"W sprawie Tajwanu, prezydent Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie zmieniła się i Stany Zjednoczone mocno sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom dążącym do zmiany status quo lub podważania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej" - napisano w oświadczeniu po ponad dwugodzinnej rozmowie liderów.

Jak poinformował Biały Dom rozmowa - piąty taki kontakt między obecnymi przywódcami USA i ChRL - rozpoczęła się o godz. 14.33 czasu polskiego, a skończyła o 16.50.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy