Reklama

Reklama

Pierwszy taki pakiet. USA, Czechy i Holandia pomogą Ukrainie

Nowy pakiet pomocy z USA dla Ukrainy. Ten ma wynieść 400 milionów dolarów. Zakupiony za te pieniądze sprzęt to m.in. 45 czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach.

Pentagon ogłosił w piątek 4 listopada nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 400 mln dolarów. Będzie on zawierał 45 czołgów T-72 zmodernizowanych w Czechach.

USA a Ukraina. Pierwszy pakiet pomocy z czołgami

Dodatkowo odnowienie 45 czołgów opłaci Holandia. Będzie to pierwszy amerykański pakiet obejmujący czołgi.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, dostawa czołgów odbędzie się w porozumieniu między USA, Czechami i Holandią - USA zapłacą za modernizację 45 z nich w Czechach zaś Holandia - za kolejne 45.

Singh stwierdziła, że będą to "najbardziej zaawansowane techniczne" czołgi na polu bitwy na Ukrainie. Zapowiedziała, że część z nich zostanie dostarczona w grudniu, zaś reszta w przyszłym roku. 

Reklama

Ukraina. Pomoc dla walczących

To 24. pakiet pomocy, jaki Pentagon ogłosił w ramach wsparcia wojsk Ukrainy w walce z Rosją. 

W październiku Departament Stanu USA ogłosił pakiet wart  725 mln dolarów. W skład nowego weszły rakiety GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS, 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155mm, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 5 tys. pocisków RAAM zawierających miny przeciwpancerne, 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej, rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia HARM oraz ponad dwieście pojazdów Humvee.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy