Reklama

Reklama

Pieniądze dla Ukrainy. Joe Biden podpisał ustawę

Joe Biden podpisał ustawę, która zawiera dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów. Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres USA od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów. W piątek podano również, że Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów.

Wcześniej ustawę uchwaliły obie izby amerykańskiego Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów.

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy, 1,5 mld na dalsze dostawy amerykańskiej broni, 0,5 mld na produkcję amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Reklama

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Biden musiał podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny.

Bank Światowy udzieli Ukrainie 530 mln dolarów pomocy

Bank Światowy udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 530 mln dolarów w formie gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii i Danii - głosi opublikowany również w piątek komunikat banku.

W dokumencie podkreśla się, że pomoc dla rządu Ukrainy przeznaczona będzie "na pokrycie pilnych potrzeb".

Gwarancje kredytowe wynoszą odpowiednio 500 mln dolarów od Wielkiej Brytanii i 30 mln od Danii. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy