Reklama

Reklama

Pentagon z pomocą wojskową. Ukraina dostanie m.in. pojazdy Humvee i amunicję do HIMARSów

Kolejna transza pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wsparcie o wartości 725 mln dolarów ogłosił w piątek Pentagon. W zestawie znalazły się m.in. rakiety przeciwradarowe HARM, amunicja do systemów HIMARS i ponad 200 pojazdów Humvee (HMMWV).

Ogłoszony pakiet jest już 23. transzą broni przekazanej Ukrainie z zasobów USA. 

Antony Blinken: Będziemy dalej wspierać naród Ukrainy

W skład nowego weszły rakiety GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS, 23 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155mm, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 5 tys. pocisków RAAM zawierających miny przeciwpancerne, 5 tys. sztuk broni przeciwpancernej, rakiety przeciwradarowe powietrze-ziemia HARM oraz ponad dwieście pojazdów Humvee.

Opiewający na 725 mln dolarów zestaw broni oznacza, że od 24 lutego USA zadeklarowały się dostarczyć Ukrainie broń o łącznej wartości 17,5 mld dol.

Reklama

- Będziemy dalej wspierać naród Ukrainy, który broni swojej wolności i niepodległości z niezwykłą odwagą i nieskończoną determinacją. Zdolności, które dostarczamy, są pieczołowicie skalibrowane, by zrobić jak największą różnicę na polu walki na korzyść Ukrainy - oznajmił sekretarz stanu USA Antony Blinken. 

Lloyd Austin: Nasza determinacja do zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy jest niezmienna

Wcześniej, w środę, minister obrony USA Lloyd Austin mówił, że ostatnie ataki rakietowe Rosji na Ukrainę pokazały tylko okrucieństwo wojsk Putina i dalej zjednoczyły społeczność międzynarodową we wspieraniu Ukrainy i jej obrony.

- Od czasu naszego ostatniego spotkania na początku września wszyscy obserwowaliśmy niezwykłe sukcesy Ukrainy na polu walki. Pomimo nowych ataków Putina, siły ukraińskie zmieniły dynamikę tej wojny. Wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji setki miast. Odzyskały tysiące kilometrów kwadratowej swojej ziemi - podkreślił Austin.

- Charakter naszej pomocy zmienia się w zależności od aktualnych potrzeb, ale nasza determinacja do zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy w krótkiej i długiej perspektywie pozostaje niezmienna - zapowiedział Austin. Dodał, że oprócz pomocy finansowej, humanitarnej i zbrojeniowej, członkowie grupy starają się rozbudować swój przemysł zbrojeniowy, by sprostać popytowi związanemu z obroną Ukrainy i własnym zapotrzebowaniom.

Reklama

Reklama

Reklama