Reklama

Reklama

Pentagon nie ma wątpliwości. Chodzi o Chersoń

Pentagon wskazuje na Chersoń. Właśnie o to kluczowe miasto od kilku tygodni z Rosją bije się Ukraina. Zdaniem szefa Departamentu Obrony USA Lloyda Austina Siły Zbrojne Ukrainy mają zdolności, by przejąć Chersoń i cały obwód chersoński.

- Co do tego, czy Ukraińcy są w stanie zająć pozostałe terytorium na zachodnim brzegu Dniepru i w Chersoniu, z pewnością uważam, że mają do tego zdolności. Co najważniejsze, sami Ukraińcy w to wierzą - powiedział Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Li Dzong-supem.

Chersoń a Ukraina. Pentagon nie ma wątpliwości

Jak stwierdził szef Pentagonu, ukraińskie wojsko jest zaangażowane w "bardzo metodyczne, ale skuteczne wysiłki", by odzyskać swoje terytorium w obwodzie chersońskim.

- Myślę, że zobaczymy, jak będą nadal przeć naprzód, dopóki nie zabezpieczą terytorium na zachodnim brzegu - ocenił.

Reklama

W czwartek szef władz okupacyjnych Kiriłł Striemousow powiedział, że rosyjskie wojska mogą wkrótce opuścić miasto Chersoń i wycofać się na wschodni brzeg Dniepru. Ukraińskie władze lokalne poinformowały z kolei, że rosyjscy żołnierze opuścili swoje dotychczasowe posterunki w miejscowościach w pobliżu Chersonia, zaś z budynku okupacyjnych władz miejskich w Chersoniu zdjęto flagę Rosji.

Jednocześnie rzeczniczka ukraińskich sił zbrojnych na południu Natalia Humeniuk ostrzegła, że sygnały te mogą być prowokacją, "by stworzyć wrażenie, że miejscowości zostały opuszczone, a wkroczenie do nich jest bezpieczne". 

Czytaj też: Chersoń: Rosjanie rozkradają mienie komunalne. Wywożą karetki, autobusy

Chersoń a Rosjanie. Ewakuacja połączona z grabieżą

Wcześniej w czwartek mieszkańcy obwodu chersońskiego wskazywali, że Rosjanie szykują się do ewakuacji i kradną, co popadnie. 

- Zrabowano cały majątek przedsiębiorstw komunalnych, który zapewniał naszemu miastu funkcjonowanie. (...) Spustoszono m.in. przedsiębiorstwo gazowe Chersonhaz i firmę kanalizacyjną Chersonmiskwodokanał. (...) Wywieziono całą flotę miejskich autobusów, która została wcześniej uzupełniona 30 pojazdami - relacjonowała przedstawicielka lojalnych wobec Kijowa chersońskich władz Hałyna Łuhowa.

Z kolei w środę rosyjskie władze Chersonia odsunęły od pracy personel kilku miejskich szpitali. Ukraiński Sztab Generalny ustalił też, że pod pozorem przygotowania do "obrony" miasta Nowa Kachowka w obwodzie, kremlowscy wojskowi przeprowadzają przymusową ewakuację mieszkańców ulic znajdujących się przy rzece Dniepr. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy