Reklama

Pentagon: Kontrakt na systemy NASAMS dla Ukrainy. Opiewa na 1,2 mld dolarów

Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał w środę Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025. W odróżnieniu od większości uzbrojenia przekazywanego przez USA, NASAMS zostaną zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative.

Kontrakt ma dotyczyć zakupu baterii NASAMS, szkolenia i wsparcia logistycznego dla ukraińskiej armii. "Prace zostaną wykonane w Tewksbury w stanie Massachussetts, a szacowana data ich wykonania to 28 listopada 2025 r." - podano w komunikacie.

USA jeszcze w sierpniu ogłosiły, że przekażą 6 systemów NASAMS jako część wartego 3 mld dolarów pakietu pomocy wojskowej.

NASAMS zostaną zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative

W odróżnieniu od większości uzbrojenia przekazywanego przez USA, NASAMS zostaną zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), a nie dostarczone z zasobów sił USA. To oznacza dłuższy termin dostaw, zapowiadany na 1-2 lata.

Reklama

NASAMS, czyli Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to system średniego zasięgu produkowany przez Raytheon i norweski koncern Kongberg. Tej jesieni na Ukrainę trafiły dwa pierwsze, ogłoszone jeszcze w czerwcu systemy, dostarczone we współpracy USA i Norwegii.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | baterie NASAMS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy