Reklama

Reklama

Pentagon: Gwałty i tortury w rosyjskich obozach. Jest ich co najmniej 18

Przedstawiciel Pentagonu poinformował, że Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych". Miejsca te powstały na okupowanych terytoriach Ukrainy. Na ich terenie przetrzymywani są żołnierze i cywile, którzy poddawani są torturom, gwałtom i egzekucjom.

Jak powiedział oficjel podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji w Ukrainie, w prowadzonych przez Rosję obozach dochodzi do tortur, gwałtów i egzekucji.

Urzędnik zaznaczył, że liczba przetrzymywanych osób jest nieznana, ale wcześniej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że przez obozy dla ludności cywilnej na okupowanych terytoriach przeszły "setki tysięcy", a na proces "filtracji" oczekuje obecnie 20 tys

Dodała, że cały system jest koordynowany przez oficjeli administracji prezydenta Rosji.

Jak podał wcześniej amerykański wywiad, w obozach Ukraińcy dzieleni są na trzy kategorie: tych, którzy nie stanowią zagrożenia stawianiem oporu wobec okupacyjnych władz - pozwala im się pozostać, niegroźnych, ale potencjalnie sprzeciwiających się okupacji - tych deportuje się w głąb Rosji oraz najgroźniejszych - mających związki np. z ukraińskim wojskiem - którzy prawdopodobnie są zamykani w więzieniach, choć ich los nie jest znany.

Reklama

Rosja ponosi gigantyczne straty

Odnosząc się do sytuacji na froncie, urzędnik Pentagonu ocenił, że "stosunkowo małe" zyski terytorialne Rosji są okupione "gigantycznymi stratami", zaś przez ostatnie trzy tygodnie Ukraińcom udawało się powstrzymywać postępy Rosjan.

Oficjel powiedział też, że USA starają się pozyskać dla Ukrainy "znaczącą ilość" części do posowieckich samolotów. Dodał również, że Rosja zmaga się z "kłopotliwą sytuacją gospodarczą", a zachodnie sankcje dopiero teraz zaczynają osiągać swoje pełne efekty.

- To jest dopiero początek - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy