Reklama

Reklama

PE uzna Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. W tekście pojawia się Smoleńsk

Parlament Europejski zdecydował, że w przyszłym tygodniu zagłosuje nad rezolucją wzywającą do uznania Rosji za kraj sponsorujący terroryzm. Wezwie też instytucje europejskie do międzynarodowej izolacji Rosji. Jak przekazała Interii korespondentka Polsat News w Brukseli, Dorota Bawołek, na wniosek europosłów PiS dopisano do tekstu rezolucji, informację o polskim tupolewie, który rozbił się w Smoleńsku.

- Po czterech godzinach negocjacji między grupami politycznymi PE osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu. Główna linia to: Parlament Europejski (...) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo stosujące środki terroryzmu - poinformował były premier Litwy, europoseł Andrius Kubilius (EPL).

Głosowanie nad rezolucją ma odbyć się na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Rosja sponsorem terroryzmu

W tekście rezolucji podane zostały powody i przykłady działań Rosji, które można uznać za działania terrorystyczne lub sponsorujące terroryzm. Wśród nich wymieniono m.in. nieuzasadnione wszczęcie wojny przeciwko Ukrainie, ataki na infrastrukturę energetyczna przy użyciu irańskich dronów, ataki rakietowe, kryzys humanitarny w Mariupolu, wykorzystywanie ukraińskich dzieci, torturowanie i gwałcenie obywateli Ukrainy i zmuszenie ich do ucieczki z kraju. 

Reklama

W rezolucji europosłowie apelują do państw członkowskich o uznanie Rosji za reżim terrorystyczny, z wszelkimi negatywnymi tego konsekwencjami.  

Europosłowie wzywają również do utworzenia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie, w którym Władimir Putin, obywatele i wojskowi Rosji byliby pociągnięci do odpowiedzialności. 

Wzywa się też Komisję Europejską do opracowania przepisów, które pozwolą na konfiskatę zamrożonego mienia rosyjskich elit politycznych i wojskowych. Europosłowie tłumaczą też w rezolucji, że brak właściwego rozliczenia zbrodni popełnionych przez ZSRR prowadzi do ich powtarzania dzisiaj w Ukrainie.

Wniosek europosłów PiS

Jak przekazała Interii korespondentka Polsat News w Brukseli, Dorota Bawołek, na wniosek europosłów PiS dopisano do tekstu rezolucji, w kontekście zestrzelenia samolotu MH17 przez Rosjan, informację o polskim samolocie rządowym, który rozbił się 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. 

- Rosja nie współpracuje w śledztwie, nie odpowiadając na żądania zwrotu wraku samolotu i czarnych skrzynek  - poinformował Bawołek jeden z sygnatariuszy rezolucji, Ryszard Czarnecki. Rezolucja ma więc wzywać Rosję do ich zwrotu. 

W projekcie jest też informacja o zdarzeniu w Przewodowie, jako skutku nielegalnych działań wojennych Rosji. 

Reklama

Reklama

Reklama