Reklama

Patrioty z Niemiec zarówno do Polski i Ukrainy. Rzecznik potwierdza

Rzecznik niemieckiego rządu potwierdza, że patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski jak i do Ukrainy. Liczba baterii, które mają zostać wysłane do Polski, nie zostanie zredukowana w związku z dostawą do Ukrainy - trzy zarezerwowane mają zostać dostarczone.

Informacje te potwierdził nam Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu.

Patrioty dla Ukrainy. To był zaplanowany krok

Nie wiadomo, kiedy dokładnie systemy Patriot trafią do Ukrainy, ale  - jak ustaliliśmy - Niemcy są zaskoczeni tym, jak szybko Ukraińcy uczą się obsługi sprzętu, który jest im dostarczany. Dlatego szkolenie w tym przypadku może być krótsze niż zakładane uprzednio 2-3 lata.

Z naszych informacji wynika, że wczorajsze ogłoszenie decyzji o przekazaniu Ukrainie patriotów nie było spontaniczną reakcją po rozmowie z Joe Bidenem, tylko Niemcy się do tego przygotowywali. 

Reklama

Madery dla Ukrainy w pierwszym kwartale

Rzecznik niemieckiego rządu, mówiąc o wozach bojowych Marder, przekazał, że mogą one trafić do Ukrainy w pierwszym kwartale tego roku. 

To o te wozy w Niemczech była duża awantura polityczna. Koalicja - szczególnie Zieloni i liberałowie - ramię w ramię z opozycją apelowały o jak najszybsze dostarczenie ich Ukrainie, ale kanclerz Scholz był przeciwny. 

Najbliższe godziny powinny przynieść informację, skąd będą pochodzić przekazywane Mardery - czy z Bundeswehry czy z prosto z fabryki. Już jednak teraz wiadomo, że nie ucierpią na tym inne kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo nie będą to maszyny z tzw. Ringtausch (systemu, w którym Niemcy dostarczają sprzęt państwom NATO, a te swój postsowiecki oddają Ukrainie). To oznacza, że zakontraktowany wcześniej przez Niemców sprzęt zgodnie z planem trafi do partnerów z NATO.

Rzecznik niemieckiego rządu nie chce łączyć decyzji o dostawach broni na Ukrainę z informacjami o przygotowywanej przez Rosję wiosennej ofensywie na ten kraj.

Wspólne przedsięwzięcie Niemców i Amerykanów

Przypomnijmy - w czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

"Z radością przyjąłem decyzję niemieckiego rządu o wysłaniu na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Decyzja ta jest zgodna z polską sugestią sformułowaną w listopadzie ubiegłego roku. Ukraina broniąca się przed rosyjską agresją potrzebuje naszego wsparcia" - skomentował polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w mediach społecznościowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Patrioty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy