Reklama

Reklama

Patriarcha Cyryl popiera użycie broni jądrowej? Cytował słowa zawarte w doktrynie nuklearnej

Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl, który otwarcie wspiera agresję na Ukrainę po raz kolejny zabrał głos w sprawie inwazji. Powiedział, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju". Wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.

Słowa Cyryla, cytowane przez portal Ukraińska Prawda, padły po konsekracji głównego kościoła Gwardii Rosyjskiej w podmoskiewskiej miejscowości Bałaszycha. Patriarcha mówił, że modlitwa za rząd i siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie powinna być "mechaniczna".

- Nie możemy pozwolić, by te prośby trafiały w próżnię, zwłaszcza gdy ludzie stają twarzą w twarz z niebezpieczeństwami, które podważają samo istnienie naszego kraju - przekonywał Cyryl i stwierdził, że "potężne siły poza Rosją chcą podżegać ludzi do wewnętrznych waśni".

Reklama

- Za tym stoi tylko jedno - chęć osłabienia Świętej Rosji - mówił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Doktryna nuklearna Rosji

Ukraińska Prawda zwraca uwagę, że wypowiedziane przez Cyryla sformułowanie o zagrożeniu dla istnienia Rosji jest zapisane w doktrynie nuklearnej tego kraju.

Mówi ona, iż Rosja może użyć broni atomowej w przypadku agresji na nią lub jej sojuszników z użyciem broni masowego rażenia lub kiedy zagrożone jest samo istnienie państwa.

Rosyjski Kościół Prawosławny wspiera agresję

Rosyjski Kościół Prawosławny od początku inwazji Rosji na Ukrainę wspiera propagandowe działania Kremla. Usprawiedliwia działania rosyjskiego prezydenta, nie wspominając przy tym o zbrodniach wojennych popełnianych na ukraińskiej ludności.

Patriarcha nazwał Putina m.in. "bojownikiem przeciwko antychrystowi". 

Wczesną wiosną br. pojawiły się nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii) generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy