Reklama

Reklama

Pastor ewakuował z Mariupola ponad 1200 osób. Nie zdołał ocalić swojej córki

- Wspólnie z wolontariuszami zdołaliśmy ewakuować ponad 1200 osób z oblężonego przez rosyjskie wojska Mariupola, ale nie mogłem uratować własnej córki, zginęła z rąk najeźdźców - opisywał pastor Hennadij Mochnenko, prowadzący w Mariupolu centrum pomocy społecznej. Historię duchownego przedstawił portal tsn.ua.

- Mój ośrodek dla młodzieży w trudnej sytuacji życiowej Rosjanie nazwali bazą nazistów, dlatego musieliśmy przeprowadzać ewakuację, gdy pod nogami wybuchały nam pociski. (...) To, co stało się z moim rodzinnym miastem, to ludobójstwo i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - opisywał Mochenko.

Podkreślił, że "najeźdźcy przekształcili Mariupol w cmentarz". Pastor znajduje się obecnie we Lwowie, skąd wybiera się w dwutygodniową podróż do USA i krajów Europy. Duchowny deklaruje, że zamierza opowiedzieć światowej opinii publicznej o rosyjskich zbrodniach popełnionych w Mariupolu.

Reklama

Pastor ratował mieszkańców Mariupola

W jego ośrodku pomocy społecznej znalazły schronienie osoby niepełnoletnie, które straciły rodziców, a także m.in. kobiety w trudnej sytuacji życiowej. Poza tym pastor miał 35 przybranych dzieci. "Swoich wychowanków i dzieci Mochnenko zaczął wywozić już w pierwszym dniu wojny, a potem ratował innych mieszkańców miasta. W ciągu kilku miesięcy ewakuowano ponad 1200 cywilów" - czytamy w reportażu tsn.ua.

- Szczególnie trudno było wywozić rodziny żołnierzy. Znajdowaliśmy jednak sposoby, by obejść rosyjską filtrację. Wielu spośród uratowanych nie miałoby żadnych szans, gdyby musieli przejść przez tzw. obozy filtracyjne - ocenił Mochnenko.

"Oni śpią w łóżkach moich dzieci"

Jak przyznał duchowny, w jego rodzinnym domu znajduje się obecnie siedziba rosyjskiego dowództwa. "Oni śpią w łóżkach moich dzieci. (...) Mariupol to miasto tysiąca Bucz. Dwa dni temu w ruinach jednego z budynków mieszkalnych znaleziono ponad 200 ciał, a to tylko jeden z tysięcy takich domów".

- Rosjanie palą ciała zamordowanych osób w krematoriach, to jakaś innowacyjna metoda ludobójstwa - powiedział pastor. Mochnenko zadeklarował, że po wizycie w USA i krajach Europy zamierza powrócić na wschód Ukrainy i "ratować tam każdą osobę, której można pomóc".

Ponad 20 tys. zabitych w Mariupolu

W piątek mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że szacowana dotychczas na około 22 tys. liczba mieszkańców miasta zamordowanych przez rosyjskie wojska może być znacznie zaniżona.

"Wróg zniszczył tam niemal 1300 wielopiętrowych budynków mieszkalnych, dlatego przypuszczenia dotyczące 22 tys. zabitych w mieście zapewne nie odpowiadają rzeczywistości. (...) Ponadto 47 tys. mariupolan przymusowo wywieziono do Rosji i na okupowane terytoria Donbasu" - poinformował szef miejskich władz.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy