Reklama

Reklama

Papież Franciszek ucałował flagę Ukrainy przywiezioną z Buczy

W czasie środowej audiencji papież Franciszek ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy, miejsca masakry cywilów. Po raz kolejny wyraził też uznanie dla Polaków za - jak to ujął - "niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców". - Podczas obecnej wojny na Ukrainie jesteśmy świadkami bezsilności Organizacji Narodów Zjednoczonych - oświadczył papież.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: Bardzo dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas mojej pielgrzymki na Maltę. W tym czasie Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, okazaliście niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców, dla których otworzyliście serca i drzwi waszych domów.

- Dziękuję, dziękuję bardzo za to, co zrobiliście dla Ukraińców - zaznaczył.

- Niech za tę waszą solidarną postawę Pan błogosławi waszej ojczyźnie i ukaże wam swoje oblicze - dodał Franciszek.

Reklama

Papież ucałował flagę Ukrainy

W katechezie, podsumowującej jego niedawną podróż na Maltę, odniósł się do także do wojny na Ukrainie, która była jednym z głównych tematów jego wystąpień na wyspie.

- Podczas obecnej wojny na Ukrainie jesteśmy świadkami bezsilności Organizacji Narodów Zjednoczonych - oświadczył papież.

Następnie ocenił: Dziś mówi się często o geopolityce, ale niestety dominującą logiką jest ta strategia najpotężniejszych państw, by potwierdzić własne interesy rozszerzając strefę wpływów ekonomicznych, ideologicznych i militarnych; widzimy to na wojnie.

Franciszek rozwinął ukraińską flagę mówiąc, że otrzymał ją we wtorek z Buczy; miejsca masakry cywilów. Ucałował ją.

- To flaga z wojny, z tego umęczonego miasta - wyjaśnił.

Podkreślił też: Najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie zamiast przynosić ulgę i nadzieję, świadczą o nowych okrucieństwach, takich jak masakra w Buczy. To coraz bardziej straszliwe okrucieństwa, dokonane także na cywilach, bezbronnych kobietach i dzieciach.

Papież: Oto jeden z owoców wojny

- To ofiary, których niewinna krew woła do nieba i błaga: niech zakończy się ta wojna, niech zamilknie broń, niech przestanie się siać śmierć i zniszczenie - mówił papież.

Podeszły do niego ukraińskie dzieci. Franciszek powiedział: Te dzieci musiały uciekać.

- Oto jeden z owoców wojny. Nie zapominajmy o tym i nie zapominajmy o narodzie ukraińskim- wezwał.

Papież wręczył dzieciom prezenty: czekoladowe jajka wielkanocne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy