Reklama

Reklama

Pancerz z palet i gałęzi. Rosjanie prowizorycznie wzmacniają swoje pojazdy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 103. dni. W tym czasie wojska rosyjskie poniosły ogromne straty w sprzęcie i ludziach. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne zdjęcia rosyjskich ciężarówek, które zostały prowizorycznie zmodyfikowane. Do ochrony pojazdów wykorzystywane są drewniane palety, elementy ogrodzenia, a nawet gałęzie. Rosyjska armia była postrzegana jako najpotężniejsza armia świata. Po tym, co dzieje się na froncie, ukraińskie media nazywają ją "armią rzemieślniczą".

Wojna w Ukrainie obnażyła słabości rosyjskiej armii. Żołnierze robią wszystko, aby ulepszyć sprzęt wojskowy i zwiększyć swoje szanse na pokonanie wojsk ukraińskich. W marcu "Washington Post" pisał o przypadkach, w których żołnierze, aby stworzyć kamuflaż dla swoich czołgów, używali dywanów lub gałęzi. W mediach pojawiają się informuje, że podobnych "modernizacji" Rosjanie używali już w czasie II wojny światowej oraz walk w Iraku, Afganistanie oraz Syrii. 

Kolejne zdjęcia prowizorycznych pancerzy są szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Użytkownicy podkreślają, że jest to akt desperacji. 

Reklama

Prowizoryczne uzbrojenie wojsk rosyjskich

Rosjanie starają się wzmocnić przednią część swoich ciężarówek, tak, aby pociski nie trafiały w chłodnicę pojazdu. Do tego celu wykorzystują palety, gałęzie oraz różne metalowe elementy. Pojawiały się zdjęcia pojazdów z przyspawanymi elementami ogrodzenia. 

Aby chronić kierowców przed postrzeleniem zabezpieczane są również przednie i boczne szyby pojazdów

W wielu przypadkach prowizoryczne opancerzenie zakrywa wszystkie szyby, a kierowca może obserwować drogę jedynie przez wąski otwór. 

"Nie jestem pewien, czy rosyjskie siły zmierzające w kierunku Ukrainy w pobliżu Charkowa obawiają się ostrzału snajperów, ale wiele ciężarówek ma w oknach kamizelki kuloodporne" - pisał w lutym na Twitterze dziennikarz i korespondent CNN International Frederik Pleitgen.

Rosjanie starają się znaleźć rozwiązanie również na braki w wyposażeniu swoich żołnierzy. W sieci pojawiły się zdjęcia, na których żołnierze walczący w obwodzie donieckim i ługańskim mają na sobie kaski motocyklowe. 

Rosja traci żołnierzy i sprzęt

Od początku inwazji na Ukrainę armia Rosji straciła ok. 31 250 żołnierzy, w tym ok. 100 w ciągu minionej doby, a także 1386 czołgów, 3,4 tys. pojazdów opancerzonych i inny sprzęt - powiadomił w poniedziałek na Facebooku sztab generalny armii ukraińskiej.

Bilans z ostatniej doby to według danych ukraińskiego sztabu pięć rosyjskich czołgów i osiem wozów opancerzonych, a także cztery zestawy artyleryjskie, samolot bojowy i śmigłowiec Ka-52.

W sumie rosyjskie straty od początku inwazji sztab w Kijowie ocenia na 1386 czołgów, 3400 pojazdów opancerzonych, 690 systemów artylerii, 207 wyrzutni wieloprowadnicowych, 96 systemów przeciwlotniczych, 211 samolotów, 176 śmigłowców, 551 bezzałogowców, 2395 samochodów i cystern oraz 13 jednostek pływających. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy