Reklama

Reklama

Oszustwo na "ukraińskiego jeńca wojennego". Wojsko ostrzega

Nowy rodzaj oszustwa - ostrzega Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ofiarą oszustów padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych.

Komunikat w sprawie "oszustwa na jeńca wojennego" został opublikowany w serwisie Facebook.

"Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu" - ostrzega ukraińskie dowództwo.

Sztab Generalny podkreślił, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych władz wojskowych lub instytucji państwowych nie zbierają funduszy i nie płacą okupantom za uwolnienie jeńców.

Prezydent: Obozy dla jeńców na wzór nazistowski 

Prezydent Ukrainy alarmował, że ukraińscy jeńcy wojenni są więzieni w dramatycznych warunkach. - Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski - mówił  Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Reklama

USA apelowały do Rosji, by pojmanych ukraińskich żołnierzy traktować zgodnie z Konwencją genewską.

91. dzień inwazji. Zobacz relację na żywo 

Serwis Okupant - baza danych o rosyjskich jeńcach

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant - bazę danych o rosyjskich jeńcach wojennych, przeznaczoną dla ich rodzin i znajomych w Rosji.

Bliscy rosyjskich żołnierzy, wziętych do niewoli na Ukrainie, znajdą na stronie informacje dotyczące stanu zdrowia oraz miejsca przebywania jeńców. Strona ukraińska zadeklarowała również, że "portal umożliwi członkom rodzin rosyjskich wojskowych nawiązanie kontaktu z ukraińskim ministerstwem obrony".

Czytaj: Ukraińscy "łowcy czołgów" na rowerach elektrycznych 

Reklama

Reklama

Reklama