Reklama

Oficjalnie: Berlin wyraża zgodę na wysłanie Leopardów przez Niemcy i Polskę

Rząd w Berlinie wyraził oficjalną zgodę na przekazanie do Ukrainy czołgów Leopard przez Niemcy i Polskę - potwierdził rzecznik gabinetu Scholza Steffen Hebestreit. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. - Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas przemówienia w Bundestagu.

"Na dzisiejszym posiedzeniu rządu kanclerz ogłosił dalsze wsparcie dla Ukrainy poprzez wysłanie czołgów Leopard 2" - napisał Steffen Hebestreit na Twitterze. Rzecznik dodał również, że stosowaną zgodę na to samo posunięcie otrzymają również kraje partnerskie, w tym Polska. "Koordynujemy to ściśle z partnerami międzynarodowymi" - dodał. 

Olaf Scholz: Decyzja zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy

O godz. 13 odbyło się wystąpienie kanclerza Olafa Scholza w Bundestagu, gdzie komentował decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów. - Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy tak, jak najlepiej potrafimy - powiedział kanclerz Olaf Scholz.

Reklama

- Musimy zawsze jasno dawać do zrozumienia, że robimy to, co konieczne i możliwe, aby wesprzeć Ukrainę, ale również musimy za wszelką cenę zapobiegać przekształceniu się tej wojny w konflikt między Rosją a NATO - dodał Scholz.

Z kolei według ministra obrony Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za około trzy miesiące. Niemieckie siły zbrojne także "bardzo szybko" rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu w Berlinie.

Swoje podziękowania za decyzję rządu w Berlinie wyraził premier Matusz Morawiecki. "Decyzja, by wysłać Leopardy Ukrainie, to wielki krok naprzód, w celu zatrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi" - napisał szef rządu.

"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo kanclerza Olafa Scholza i Niemiec w dostarczaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę w porozumieniu z innymi sojusznikami NATO i partnerami" - napisał z kolei sekretarz generalny Jens Stoltenberg na Twitterze, dodając, że "w krytycznym momencie rosyjskiej wojny mogą one pomóc Ukrainie" obronić się, zwyciężyć i zachować niezależność.

Podziękowania złożył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Niemieckie czołgi podstawowe, dalsze rozszerzanie wsparcia obronnego i misji szkoleniowych, zielone światło dla partnerów do dostarczania podobnej broni. Właśnie dowiedziałem się o tych ważnych i aktualnych decyzjach podczas rozmowy z Olafem Scholzem. Serdecznie dziękuję kanclerzowi i wszystkim naszym przyjaciołom" - napisał na Twitterze.

Media: USA wyślą Ukrainie czołgi M1 Abrams 

Swoje zaawansowane maszyny M1 Abrams planują wysłać także Stany Zjednoczone - podał "The New York Times". Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze w środę.

Amerykański dziennik podkreśla, że sekretarz obrony Lloyd Austin przekonał się, by przekazanie czołgów jest konieczne, w celu zachęcenia Niemiec do dostarczenia swoich Leopardów 2. W artykule podkreślono, że niemieccy oficjele prywatnie mówili, że wyślą jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie czołgów, tylko wówczas, jeśli USA zgodzą się przekazać swoje M1 Abrams.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Leopard | czołgi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy