Reklama

Reklama

Odwrót Rosji z Chersonia. Eksperci z USA prostują informacje

Rosjanie priorytetowo wycofują swoje siły w rejonie Chersonia przez Dniepr. Chcą w ten sposób opóźnić Siły Zbrojne Ukrainy, a nie spróbować całkowicie powstrzymać ich kontrofensywę - ocenili eksperci z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Według nich odwrót najeźdźców z kluczowego miasta "nie jest pułapką".

Jak podał ISW, od sierpnia kontrofensywa Ukrainy w kierunku Chersonia - skoordynowana kampania przechwytująca, mająca na celu zmuszenie wojsk rosyjskich do wycofania się przez Dniepr bez konieczności przeprowadzania dużych operacji ofensywnych naziemnych ze strony Ukrainy - "prawdopodobnie zakończyła się sukcesem".

Zdaniem analityków cytowanych przez Ukrinform "w ciągu ostatnich miesięcy siły ukraińskie przeprowadziły ukierunkowaną i dobrze zrealizowaną kampanię ataków na rosyjskie zgrupowania wojskowe, obiekty wojskowe i węzły logistyczne w całym obwodzie chersońskim". 

Reklama

Stało się tak, aby uniemożliwić dalsze utrzymanie rosyjskich pozycji na zachodnim brzegu "bez konieczności dużych i kosztownych manewrów naziemnych w celu wyzwolenia terytorium".

ISW: Odwrót Rosjan z Chersonia to nie pułapka

Jednocześnie źródła rosyjskie zauważyły, że wycofanie wojsk jest naturalną konsekwencją ukierunkowanych i systematycznych ataków ukraińskich, które doprowadziły do przerwania głównych arterii zaopatrzeniowych oddziałów rosyjskich, co stopniowo zmniejszało ich bojową siłę i możliwości.

Eksperci Instytutu zauważają, że rosyjski odwrót "nie jest pułapką mającą na celu zwabienie wojsk ukraińskich do kosztownych bitew pod Chersoniem", jak sugerują niektóre źródła ukraińskie i zachodnie.

"Dowództwo rosyjskie z pewnością będzie próbowało spowolnić postęp sił ukraińskich, aby zapewnić uporządkowane wycofanie oddziałów, a niektóre z nich mogą pozostać, aby powstrzymać siły ukraińskie w samym Chersoniu - ale te starcia będą tylko środkiem do umożliwienia wycofania się przez Dniepr w sposób uporządkowany" - prognozuje ISW.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy