Reklama

Reklama

Obywatele USA w rosyjskiej niewoli. Blinken: Naciskałem na Ławrowa

- Rozmawiałem dzisiaj z Siergiejem Ławrowem, naciskając go, by przyjął propozycję w sprawie uwolnienia obywateli USA - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. Chodzi o Paula Whelana i koszykarkę Brittney Griner. To pierwsza rozmowa szefów MSZ Rosji i USA od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie.

Antony Blinken zaznaczył, że rozmowa z Siergiejem Ławrowem była "szczera i bezpośrednia". 

Stany Zjednoczone w tym tygodniu ogłosiły, że kilka tygodni temu złożyły Rosji ofertę w sprawie uwolnienia Amerykanów. Nie zdradzono jednak szczegółów propozycji. 

Jak podaje Reuters, źródło znające kulisy sprawy twierdzi,  że Waszyngton był skłonny w ramach porozumienia wymienić rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Bouta, który odsiaduje wyrok 25 lat więzienia w Stanach.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zasugerował Blinkenowi, aby obie strony powróciły do "cichej dyplomacji" w sprawie wymiany więźniów.

Reklama

- Oprócz poruszenia kwestii uwolnienia obywateli USA przekazałem Ławrowowi, że świat oczekuje, że Rosja wypełni swoje zobowiązania w związku z porozumieniem odblokowującym eksport zboża i nawozów z Ukrainy drogą morską - powiedział sekretarz stanu USA.

Z kolei Ławrow przekonywał, że to sankcje USA skomplikowały światową sytuację żywnościową, a nie działania Rosji. 

Ławrow do Blinkena: Rosja osiągnie wszystkie cele 

Czołowy dyplomata USA ostrzegł również Ławrowa przed planami dalszej aneksji części Ukrainy. - Świat tego nie uzna - powiedział Blinken, zaznaczając, że w przypadku anektowania kolejnych terytoriów Rosja poniesie znaczące koszty. 

Jak podaje Reuters, podczas rozmowy Siergiej Ławrow miał odpowiedzieć Blinkenowi, że Rosja osiągnie wszystkie cele swojej "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. Podkreślił, że zachodnie dostawy broni tylko przeciągną konflikt.

Piątkowa rozmowa telefoniczna ministrów była pierwszą od rozpoczęcia ponownej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy