Reklama

Nowy dowódca Sił Powietrznych Rosji. Poprzedniego zdymisjonowano

Generał broni Oleg Makarewicz został mianowany nowym dowódcą Sił Powietrznych Rosji. Dotychczasowego dowódcę generała Michaiła Teplińskiego zdymisjonowano. To kolejna zmiana w rosyjskim dowództwie wojskowym w ostatnich dniach po objęciu przez Generała Wasilija Gierasimowa dowódcą frontu ukraińskiego.

Do dymisji Michaiła Teplińskiego i mianowaniu na jego miejsce generała Olega Makarewicza doszło w krótkim czasie po tym, jak generał Walerij Gierasimow, został dowódcą frontu ukraińskiego.

Rosja. Zmiany na szczytach rosyjskiej armii

Szef sztabu rosyjskiej armii gen. Gierasimow od kilku dni odpowiada za "specjalną operację wojskową". Gen. Siergiej Surowikin pożegnał się z dowodzeniem i przeszedł na posadę zastępcy Gierasimowa. 

Reuters poinformował, że przetasowania na pierwszej linii dowodzenia "specjalną operacją wojskową", jak Rosjanie określają inwazję na Ukrainę, to próba szukania ratunku dla "konającej kampanii". 

Reklama

O kolejnej roszadzie na szczytach rosyjskiej armii poinformowały ukraińskie i rosyjskie kanały w mediach społecznościowych. 

Generał Tepliński został mianowany dowódcą Sił Powietrznych Rosji 16 czerwca. Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej Tepliński nadal figuruje on jako dowódca Sił Powietrznych. 

Kim jest Oleg Makarewicz?

Generał Makarewicz urodził się 30 grudnia 1962 r. w Kuźniecku w obwodzie penzeńskim. W 1984 r. ukończył moskiewską Wojskową Wyższą Szkołę Dowodzenia. Następnie służył w grupie wojsk radzieckich w Niemczech. W 1991 r. ukończył studia w Akademii Wojskowej im. Frunze. 

Od 1998 do 2002 r. służył w Północnokaukaskim Okręgu Wojskowym jako szef sztabu dywizji strzelców zmotoryzowanych. W 2002 r. został mianowany dowódcą 42 Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych "Czerwony Sztandar" w Eupatorii. W 2006 r. został pierwszym zastępcą dowódcy 22 Armii Gwardii Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. 

W rosyjskich mediach pojawia się informacja jakoby za dymisją generała Teplińskiego stała różnica stanowisk z gen. Gierasimowem ws. dalszych działań w Ukrainie. 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy