Reklama

Reklama

Nowe sankcje wobec Rosji. Dotyczą "rzeźników z Buczy"

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly poinformowała o nowych sankcjach wobec Rosji. Dotyczą osób i podmiotów, które są powiązane ze zbrodniami wojsk okupacyjnych w podkijowskiej Buczy w Ukrainie.

"W celu zwiększenia nacisku na rosyjską machinę wojenną, Kanada nakłada nowe sankcje na 43 wojskowych i 17 podmiotów, odpowiedzialnych za bezsensowny rozlew krwi dokonywany przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym - za przerażające wydarzenia w Buczy na Ukrainie" - napisano w komunikacie kanadyjskiego MSZ, podkreślając, że Kanada będzie dążyć do przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego na terenie Ukrainy.

Na liście objętych sankcjami znalazł się m.in. pułkownik Andriej Bojewicz Kurbanow, którego ukraińscy dochodzeniowcy umieścili w kwietniu br. na liście tzw. "rzeźników z Buczy" i członkowie 64 Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, której Putin nadał tytuł "gwardii" za "bohaterstwo i waleczność". Wśród podmiotów objętych sankcjami są firmy i ośrodki naukowe powiązane z armią.

Reklama

W ub. tygodniu amerykański senat przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antonego Blinkena do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Publiczna telewizja CBC przypomniała, że Ukraiński Kongres Kanadyjski zwrócił się do premiera Kanady Justina Trudeau o podjęcie podobnych decyzji.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym br. Kanada nałożyła sankcje na ponad 1150 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy