Reklama

Reklama

Nord Stream 2 i omijanie sankcji. Kolejne kontrowersje wokół rządu niemieckiego landu

Związana z Nord Stream 2 spółka wbrew sankcjom wydzierżawiła magazyn w porcie w Rostocku - informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). To kolejne doniesienia potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA.

Kilka dni temu portal dziennika "Welt" ujawnił, że akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (MV) fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć.

Nord Stream 2. Wojna w Ukrainie trwała, dzierżawa też

Sprawa zaangażowania rządu w działania NS2, wpływ Rosji na politykę władz landu i utworzenie fundacji klimatycznej to sprawy, którymi ma zająć się komisja śledcza. Brak tych dokumentów znacząco utrudni prace komisji.

Kolejna kontrowersja, którą zająć się ma komisja, dotyczy wydzierżawienia 1 marca 2021 nabrzeża w porcie w Rostocku nieznanej firmie Rokai, która świadczyła usługi dla NS2. "Dzierżawa trwała do końca lutego 2022 roku, kiedy bomby już spadały na Ukrainę" - pisał RND.

Reklama

O rocznej dzierżawie zadecydowała jednogłośnie komisja pod przewodnictwem Chrisa von Wrycza Rekowskiego (SPD), senatora ds. gospodarczych i wiceburmistrza Rostocku. Zgodnie z projektem uchwały przy nabrzeżu miały cumować morskie statki, dostarczające elementy do turbin wiatrowych.

Skąd wzięli 3 mln euro na czynsz?

"Jak się okazało, władze miasta już w grudniu 2020 roku wiedziały, że firma faktycznie miała pracować dla Nord Stream 2. Czy było to celowo ukrywane, aby nie zwracać uwagi Amerykanów, którzy w tym czasie grozili sankcjami wobec wszystkich firm zajmujących się budową rurociągu?" - pytał RND.

Inna ważna kwestia do wyjaśnienia to finansowanie tej dzierżawy. "Trzeba wyjaśnić, skąd firma Rokai wzięła 3 mln euro czynszu dzierżawnego. Można tylko spekulować, czy pieniądze pochodziły z fundacji klimatycznej MV. Będzie to trudne do wyjaśnienia teraz, gdy zniknęły dokumenty fundacji" - podkreśla Andrea Kroenert (Zieloni) z parlamentu w Rostoku.

Rząd MV zaprzecza, jakoby miał mieć wpływ "na decyzję podjętą w Rostoku". Nabrzeże wydzierżawione przez Rokai było w poniedziałek puste, nie było śladu po obecności firmy - podsumowuje RND. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy