Reklama

Reklama

Nocna akcja przyniosła skutek. Wymowne znaki pod nosem Putina

W sieci pojawiają się zdjęcia z rosyjskiego Jekaterynburga, na których widać efekty nocnej antywojennej akcji. W mieście pojawiły się hasła głoszące sprzeciw wobec wojny i ukraińskie flagi namalowane w centralnych punktach.

Autorów malunków nie znamy. Wiadomo jedynie, że napisy i grafiki ukraińskiej flagi powstały pod osłoną nocy. O sprawie informuje m.in. kanał Nexta. Na zdjęciach zamieszczonych w sieci widzimy, że w centralnych punktach Jekaterynburga ktoś namalował wspomniane znaki. Jest również napis - "Nie dla wojny" w kolorach ukraińskiej flagi.

Akcja tego typu nie jest pierwszym antywojennym protestem w Rosji. Po inwazji Putina na Ukrainę część Rosjan sprzeciwiała się polityce Kremla wychodząc na ulice. Wiązało się to jednak z poważnymi konsekwencjami, co według niezależnych rosyjskich mediów jest powodem, dla którego Rosjanie przeważnie milczą w tej sprawie.

Reklama

Do mediów częściej przebijają się te zachowania Rosjan, które wprost popierają toczącą się wojnę i są oznaką wsparcia dla walczących w Ukrainie żołnierzy. W przekazach tego typu prym wiodą prokremlowskie media, które zapraszają do swoich programów "ekspertów" powtarzających propagandowe tezy głoszone przez otoczenie Putina.

Rosjanka atakowała Ukrainki

Propagandzie ulegają również zwykli obywatele. W ostatnich dniach w sieci pojawiło się nagranie z austriackiego Salzburga. Rosjanka przebywająca na wakacjach zaczepiała na ulicy dwie Ukrainki i chwaliła się w internecie swoją postawą. Opublikowany przez nią filmik przedostał się jednak poza prokremlowskie kanały w internecie. Chwilę później Rosjanka zorientowała się, że anulowano jej rezerwację w wiedeńskim hotelu. "Oddolne sankcje" - komentowano.

Jekaterynburg, w którym w nocy pojawiły się ukraińskie flagi to rosyjskie miasto położone po wschodniej stronie środkowego Uralu. Do 1991 roku nosiło nazwę Swierdłowsk na cześć bolszewickiego przywódcy Jakowa Swierdłowa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy