Reklama

Reklama

Niszczą i okradają Ukrainę. Ekspert o "mapie towarów z Buczy"

Od początku wojny w Ukrainie rosyjscy żołnierze oskarżani są o grabież dóbr z ukraińskich miejscowości. W ostatnich dniach portal Meduza poinformował z kolei o paczkach, które rosyjscy żołnierze wysyłają z Białorusi do swoich rodzinnych miast na terenie Rosji. Dziennikarze śledczy podążyli tropem tych przesyłek i stworzyli specjalną mapę. Część paczek może zawierać dobra zrabowane w Buczy, gdzie doszło do masakry ludności cywilnej.

Informację o mapie przesyłek, które z terenów Białorusi do Rosji wysyłają rosyjscy żołnierze, opublikował ekspert ds. Europy Wschodniej Sergiej Sumienny. 

Zrabowane dobra wysyłane do Rosji. Powstała mapa

"Oto mapa, która przedstawia dokąd, z białoruskiej stacji pocztowej Mozyrz, rosyjscy żołnierze wysłali zrabowane towary" - pisze Sumienny. Jak dodaje, część przesyłek może zawierać dobra zrabowane w Buczy, gdzie armia rosyjska dopuściła się ludobójstwa na cywilach. 

"Mapę tworzą odważni białoruscy dziennikarze śledczy" - podkreślił ekspert we wpisie na Twitterze, do którego dołączył screen mapy. Widać na niej, że większość przesyłek trafiła na tereny wschodniej Rosji. 

Reklama

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

Wojna w Ukrainie. Rosjanie zrabowane dobra wysyłają do domów?

We wtorek 5 kwietnia portal Meduza poinformował, że rosyjscy żołnierze wysyłają do domów przesyłki z terenów Białorusi. Dziennikarze oskarżyli wojskowych o grabież dóbr z terenów Ukrainy. 

Meduza powołuje się m.in. na doniesienia profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. To projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi.

Do sieci trafiło m.in. nagranie właśnie ze stacji Mozyrz, skąd wysyłane były paczki. Widać na nim wnętrze punktu kurierskiego wypełnione kartonami i pakunkami. Wśród sprzętów były hulajnoga elektryczna, pudełka z klimatyzatorami, a także butelki z alkoholem, akumulatory samochodowe i torba z logo ukraińskiego sklepu Epicentr.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy