Reklama

Niezwykły czołg trafi na Ukrainę. Premier Czech zostawił na nim wiadomość

Na Ukrainę trafi zmodernizowany czołg T-72 z wyjątkowym przesłaniem od premiera Czech Petra Fiali. Szef czeskiego rządu napisał na sprzęcie dedykację "dzielnym obrońcom Ukrainy". "Wierzę, że Ukraińcy zwyciężą w walce z rosyjskim agresorem" - dodał. Czołgi T-72 dla Ukrainy modernizowane są w Czechach na koszt USA i Holandii.

Z firmy Excalibur Army na Ukrainę trafiają czołgi T-72 oraz systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty

- Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej - przekazał premier Czech Petr Fiala i dodał, że prace są konsultowane ze stroną ukraińską.

Czechy. Dedykacja premiera Czech Petra Fiali dla Ukrainy

- Współpraca przynosi konkretne korzyści wszystkim zaangażowanym: z jednej strony wzmacniane są zdolności obronne Ukrainy, od których powodzenia zależy globalne bezpieczeństwo, a jednocześnie Czechy wzmacniają zdolności obronne na swoim terytorium - podkreślił polityk.

Reklama

We wpisie w mediach społecznościowych Fiala poinformował, że "napisał krótką wiadomość dzielnym obrońcom Ukrainy" na czołgu T-72, który pojedzie na Ukrainę. 

"Wierzę, że Ukraińcy wygrają w walce z rosyjskim agresorem" - dodał szef czeskiego rządu.

Jak Czechy pomagają Ukrainie?

Firma dostarczyła pierwsze wyrzutnie rakietowe na Ukrainę kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej agresji 24 lutego 2022 r. Rzecznik holdingu zbrojeniowego Czechoslovak Group, która jest właścicielem Excalibur Army, Andrej Czirtek poinformował, że w ubiegłym roku na Ukrainę dostarczono 100 sztuk sprzętu.

Firma, której całkowita sprzedaż wzrośnie kilkakrotnie rok do roku planuje rozbudowę, powiedział Czirtek. Ma powstać nowa hala produkcyjna o wartości ponad 20 mln euro. 

W ciągu ostatnich dwóch lat fabryka zwiększyła liczbę pracowników o 200 osób, do 620.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Czechy | petr fiala | czołg

Reklama

Reklama

Reklama