Reklama

Niepowodzenia Rosji na wojnie z Ukrainą. Politico: Powodem jest korupcja

Jednym z powodów niepowodzeń rosyjskiej armii w pierwszych dniach wojny w Ukrainie jest systemowa korupcja w sektorze wojskowym Rosji, prowadząca do błędów w ocenie sytuacji i problemów z zaopatrzeniem – pisze we wtorek portal Politico. Urzędnicy niechętnie przekazują autokracie opinie mogące go rozczarować, ponieważ obawiają się odcięcia od korupcyjnej sitwy - oceniła ekspertka.

Trzynaście dni po zbrojnym ataku na Ukrainę, rosyjskie wojska nie poczyniły znacznych postępów, mimo że Władimir Putin zakładał wojnę błyskawiczną i zdobycie Kijowa w zaledwie trzy doby. Portal Politico ocenił we wtorek, że jednym z powodów niepowodzeń sił Kremla jest  systemowa korupcja w sektorze wojskowym Rosji, prowadząca do błędów w ocenie sytuacji i problemów z zaopatrzeniem.

Eksperci oceniali, że Kreml poczynił błędne założenia dotyczące woli walki i zdolności obronnych Ukrainy. Do takiej złej analizy oraz kłopotów w czasie inwazji mogła doprowadzić korupcja - twierdzi Polina Beliakova z Centrum Studiów Strategicznych z Uniwersytetu Tuftsa w USA.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosjanie dostają przeterminowane racje żywnościowe

W pierwszych dniach wojny pojawiały się doniesienia, że część rosyjskich żołnierzy dostała racje żywnościowe przeterminowane od 2015 roku. Według Beliakovej większość firm dostarczających jedzenie dla rosyjskiego wojska jest związana z biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, łączonym również z Grupą Wagnera.

Opozycjonista Aleksiej Nawalny zarzucał firmom Prigożyna oszustwa na państwowych przetargach obronnych, w wyniku czego miały zawrzeć kontrakty warte setki milionów dolarów. Tymczasem o jedzeniu i zakwaterowaniu żołnierzy w Rosji mówi się, że są gorsze niż w tamtejszych więzieniach - pisze autorka artykułu.

Powszechna korupcja w Rosji. Majątki przedstawicieli resortu obrony nieproporcjonalne do zarobków

Analityczka podaje też przykład z 2012 roku, gdy rosyjski koncern zbrojeniowy dostał 26 mln dolarów na rozwój systemu przechwytywania pocisków. Badania nigdy się jednak nie zaczęły, a koncern zawarł fałszywe kontrakty z firmami krzakami, z których część zarejestrowana była pod adresami publicznych szaletów w obwodzie samarskim.

Korupcja jest też obecna na szczeblu politycznym, gdzie wpływa na głównych urzędników wojskowych prezydenta Władimira Putina. Niedawne dochodzenia wykazały, że majątki wysokiej rangi przedstawicieli resortu obrony są nieproporcjonalne do ich zarobków, co sugeruje korupcję - pisze Beliakova.

Korupcja w Rosji wpływa na wojnę w Ukrainie. Boją się rozczarować Putina

Opływający w zbytki urzędnicy są zaś mniej chętni do przekazywania autokracie opinii mogących go rozczarować, bo boją się odcięcia od korupcyjnej sitwy. W przypadku Ukrainy oznaczałoby to poinformowanie Putina, że kraj, który zamierza najechać, będzie się bronił, a jego mieszkańcy nie chcą być częścią "świata rosyjskiego" i powitają agresorów koktajlami Mołotowa, a nie chlebem i solą - ocenia ekspertka.

Autorka zaznacza jednak, że korupcja nie przesądza wyniku tej wojny, a Rosja wciąż posiada duże zdolności bojowe i liczne wojska, które może rzucić do walki. By osiągnąć postępy, będą one jednak musiały walczyć również z problemami związanymi z korupcją, od złej oceny ryzyka na wysokim szczeblu, po przeterminowane racje żywnościowe w terenie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna rosja ukraina | korupcja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy