Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: UE zawiesi umowę wizową z Rosją

Według nieoficjalnych informacji "Financial Times" Unia Europejska ma zerwać umowę o uproszczonym wydawaniu wiz dla obywateli Rosji. Tym razem sankcje uderzą w zwykłych Rosjan, a nie tylko najbliższy krąg Władimira Putina.

Unia Europejska zamierza wypowiedzieć umowę o uproszczonym przyznawaniu wiz Rosjanom, a tym samym zmniejszyć ich wydawanie.

Jak informuje "Financial Times", cytowany przez agencję UNIAN, decyzja ma zapaść podczas dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze. Rozmowy rozpoczną się we wtorek, 30 sierpnia.

- Niewłaściwe jest, aby rosyjscy turyści spacerowali po naszych miastach, naszych przystaniach. Musimy wysłać ludności Rosji sygnał, że ta wojna jest nie do przyjęcia - powiedział jeden z wysokich rangą urzędników UE, cytowany przez agencję.

Reklama

Umowa z 2007 roku

Zerwanie umowy podpisanej 15 lat temu spowodowałoby, że Rosjanie nie byliby traktowani ulgowo podczas ubiegania się o wizy do krajów Unii Europejskiej.Części umowy z 2007 r. dotyczące swobodnego przepływu urzędników państwowych i biznesmenów zostały zawieszone pod koniec lutego. Szersze zawieszenie usunęłoby preferencyjne traktowanie Rosjan przy ubieganiu się o wszystkie unijne wizy, co wymagałoby od nich więcej dokumentów, a także uczyniłoby wizy droższymi i znacznie wydłużyło czas oczekiwania."FT" zwraca uwagę, że np. Polska i Czechy zaprzestały wydawania wiz krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale ponieważ inne kraje nadal je wydają, Rosjanie mogą się swobodnie przemieszczać po całej strefie Schengen.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy