Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Putin zmienia stanowisko w sprawie negocjacji z Kijowem

Władimir Putin zaczął zmieniać stanowisko w sprawie negocjacji z Kijowem - informuje niezależny rosyjski portal Meduza. Źródła bliskie Kremlowi twierdzą, że prezydent Rosji "rozważa" rozpoczęcie rozmów. Do zmiany podejścia miały zmusić go sukcesy Ukraińców na froncie.

Informator Meduzy blisko Kremla twierdzi, że po sukcesach ukraińskiej kontrofensywy niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej sugerowali powrót Putina do negocjacji z Ukrainą.

"Należy zauważyć, że wcześniej prezydent Rosji kategorycznie sprzeciwiał się negocjacjom z Ukrainą, teraz je 'rozważa'"- przekazała agencja UNIAN.

Jednocześnie dotychczasowe propozycje rozpoczęcia rozmów "nie znalazły zrozumienia ze strony Putina".

"Rozmówca Meduzy podkreśla, że Putin wciąż nie chce spotykać się osobiście z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie należy spodziewać się bezpośrednich negocjacji między Rosją a Ukrainą" - podaje UNIAN.

Reklama

Ukraina zwiększa presję

Siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę na wschodzie kraju, zwiększając presję na rosyjskie pozycje i szlaki logistyczne w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ZOBACZ: Ukraina. ISW: Ukraińcy zmuszają wojska rosyjskie do wycofania się ze wschodu

Think tank przytacza informacje ze źródeł rosyjskich, że Ukraińcy kontynuują lądowe operacje na południowy zachód od Iziumu, w pobliżu Łymanu i na wschodnim brzegu rzeki Oskoł, zmuszając rosyjskie wojska do wycofania się z niektórych obszarów wschodniej Ukrainy i wzmocnienia innych pozycji.

"Rosyjskim wojskom na wschodzie Ukrainy będzie prawdopodobnie ciężko utrzymać linie obrony, jeśli siły ukraińskie będą naciskały dalej na wschód" - ocenia ISW.

Kreml reaguje na porażkę w obwodzie charkowskim, zwiększając wysiłki na rzecz nieoficjalnej mobilizacji, ale nie tworzy warunków do powszechnego poboru. Władze po raz pierwszy ogłosiły ogólnokrajową kampanię werbunku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy