Reklama

Nieoczkiwany ruch Rosji. Węgry na liście nieprzyjaznych państw

Rosja wpisała Węgry na listę "krajów nieprzyjaznych". Wszystko z powodu przestrzegania przez Budapeszt zachodnich sankcji na Moskwę - poinformował rosyjski ambasador w Budapeszcie Jewgienij Stanisławow. Podkreślono jednak, że "kanały dialogu pozostają otwarte". Polska "nieprzyjacielem" Rosji jest zdaniem Kremla od 5 marca ub. roku. W ostatnich miesiącach na tę coraz dłuższą listę państw trafiły także Bahamy.

Jewgienij Stanisławow powiedział, że mimo prób obrony przez Węgry własnych interesów, które często są sprzeczne z polityką UE, faktem pozostaje, że "Węgry podpisały wszystkie pakiety antyrosyjskich sankcji Brukseli i są zmuszone do ich ścisłej realizacji" - mówił, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Jak poinformował, Rosja wpisała Węgry na listę państw jej nieprzyjaznych, wobec których "mogą być zastosowane nasze środki odwetowe".

Ambasador podkreślił jednocześnie, że Federacja Rosyjska "utrzymuje otwarte kanały dialogu w imię zachowania bagażu pozytywnych doświadczeń zgromadzonych w ciągu ostatnich lat".

Reklama

Węgry pozostają jednym z niewielu krajów europejskich, które nie dostarczają broni do Ukrainy. Blokują też spotkania NATO z udziałem Ukrainy, powołując się na politykę mniejszości ukraińskiej na Zakarpaciu, gdzie mieszkają Węgrzy. 

Węgry: Viktor Orban nazwał Ukrainę "ziemią niczyją"

Prezydent Węgier Katalin Novak była w czwartek w Stambule, gdzie omówiła pięciopunktowy plan, który przyczyni się do osiągnięcia "ostatecznego pokoju" w Ukrainie. Wystąpienie kontrastuje z ostatnimi wypowiedziami członków węgierskiego rządu.

Premier Viktor Orban w styczniu przekonywał, że Ukraina "to ziemia niczyja" i porównywał ją do Afganistanu. Podkreślał też w związku z wojną w Ukrainie, że "Putin nie przegra, a czas gra na jego korzyść".

Z kolei w marcu szef kancelarii Orbana podkreślał, że w przypadku wjazdu Władimira Putina na Węgry, przywódca nie zostanie aresztowany, mimo obowiązującego nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego. W ocenie władz takie działanie prowadziłoby do dalszej eskalacji ukraińskiego konfliktu. 

Rosja: Lista państw nieprzyjaznych

Listę państw nieprzyjaznych Rosji definiuje rozporządzenie opublikowane w dniu 13 maja 2021 roku. Wówczas na liście znajdowały się dwa państwa: Czechy i Stany Zjednoczone

Po agresji na Ukrainę i zapowiedzi zachodnich sankcji, Rosja zaktualizowała listę m.in. o Ukrainę, Polskę, Wielką Brytanię, Kanadę, państwa bałtyckie, Niemcy, Australię, Japonię czy Francję

W lipcu ub. roku miało miejsce kolejna aktualizacja. Do listy wpisano brytyjskie wyspy Guernsey i Man oraz karaibski archipelag Bahamów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy