Reklama

Reklama

Niemieckie media: Wśród broni przekazanej Ukrainie granatniki i miny

Niemiecki tygodnik "Spiegel" informuje o kolejnych dostawach broni do Ukrainy. To 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31. Zostały one przekazane ukraińskiej armii w ciągu dwóch ostatnich tygodni.

Informacje o nowych dostawach tygodnik potwierdził w ukraińskich kręgach rządowych.

Ukraina zamówiła i zapłaciła za granatniki RGW 90, znane w armii niemieckiej pod nazwą "Matador", bezpośrednio u niemieckiego producenta. Miny przeciwpancerne pochodziły najprawdopodobniej z zapasów Bundeswehry - pisze "Spiegel".

Utrzymywanie presji na Rosję

W piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, po przybyciu na odbywające się w Wangels w Niemczech spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7, mówiła o potrzebie utrzymywania presji na Rosję. Miałoby się to odbywać poprzez zwiększenie dostaw broni na Ukrainę, jak i kolejne sankcje.

Reklama

- W tej chwili bardzo ważne jest, abyśmy nadal wywierali presję na Władimira Putina, dostarczając więcej broni na Ukrainę i wzmacniając sankcje - mówiła Truss, cytowana przez agencję Reutersa. 

Pomoc militarna też z USA

W ostatnim czasie do Ukrainy dotarły też z USA haubice M777. Jak przekazano na oficjalnej stronie na Facebooku amerykańskiej ambasady w Kijowie - prawie wszystkie są już w Ukrainie, a wiele z nich jest już na froncie. To część najnowszego pakietu pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Wszystkie 90 haubic wysłanych przez Stany Zjednoczone, poza jedną, są teraz w Ukrainie" - powiadomiono na Facebooku ambasady, gdzie zamieszczono także nagranie pokazujące szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi haubic.
Reklama

Reklama

Reklama