Reklama

Niemieccy populiści sprzeciwiają się wysyłaniu Leopardów przez Polskę

Opozycyjna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wezwała rząd RFN do uniemożliwienia przekazania przez Polskę czołgów bojowych Leopard Ukrainie. "Kanclerz Olaf Scholz musi tego zabronić" - stwierdził w oświadczeniu współlider prawicowo-populistycznej partii Tino Chrupalla.

"Niemieckie czołgi nie mogą przetaczać się przez Ukrainę. Rząd federalny nie powinien dalej wciągać Niemiec w wojnę na Ukrainie" - cytuje oświadczenie Chrupalli portal telewizji ARD.

Leopardy dla Ukrainy. AfD przeciwko zgodzie Niemiec

Jak dodał niemiecki polityk "teraz Scholz powinien pokazać swoje nastawienie na pokój i zabronić Polsce przekazywania czołgów Ukrainie". 

Wcześniej poinformowano, że Polska zwróciła się do rządu RFN o zgodę na dostarczenie Ukrainie swoich czołgów bojowych Leopard produkcji niemieckiej. 

Minister Błaszczak: Wysłaliśmy wniosek do Niemców

Jak informowaliśmy w Interii, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o wysłaniu oficjalnego wniosku do rządu niemieckiego dotyczącego wyrażenia zgody na przekazanie przez Polskę Leopardów Ukrainie. 

Reklama

Czytaj więcej: Mariusz Błaszczak: Wysłaliśmy wniosek o zgodę ws. przekazania Leopardów

Szef MON zaapelował po raz kolejny o przyłączenie się Niemiec do koalicji państw, które przekażą Leopardy na front ukraiński. Zaznaczył, że toczy się walka o bezpieczeństwo Europy

We wtorek rzecznik niemieckiego rządu potwierdził, że polski wniosek wpłynął i że niemiecki rząd zamierza go szybko rozpatrzyć.

Również we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapewnił o zgodzie Niemiec na szkolenia żołnierzy z Ukrainy na czołgach Leopard. - Nie stoimy na drodze do tego - powiedział Pistorius w Berlinie na konferencji prasowej razem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Leopardy | afd | Polska | Olaf Scholz | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama