Reklama

Reklama

Niemcy za przyjmowaniem rosyjskich dezerterów

Z sondażu przeprowadzonego przez Deutschlandtrend ARD wynika, że więcej niż połowa Niemców chce przyjęcia Rosjan, którzy uciekają przed mobilizacją. W przypadku wsparcia militarnego dla Ukrainy nieco więcej respondentów uważa, że Berlin powinien zachować większą wstrzemięźliwość w tej sprawie (47 proc.), za większą pomocą jest kilka procent mniej.

54 procent Niemców jest za przyjęciem rosyjskich dezerterów. 35 procent jest przeciwko - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez nadawcę radiowo-telewizyjnego WDR w Kolonii.

Obawa przed wciągnięciem w wojnę

"Za" opowiedzieli się przede wszystkim wyborcy Zielonych (79 proc.), SPD (64 proc.), Lewicy (57 proc.) i Unii Chadeckiej CDU/CSU (55 proc.).

Ponad połowa Niemców (56 proc.) obawia się, że Niemcy zostaną wciągnięte bezpośrednio w wojnę w Ukrainie. 43 procent respondentów w ogóle lub mało się tym przejmuje.

Z kolei 57 procent ankietowanych nie jest wcale lub są niezbyt zadowoleni z kursu obranego przez niemiecki rząd w tej wojnie. Zadowolenie wyraziło 37 procent.

Reklama

Niewystarczające sankcje

Dla jednej trzeciej respondentów (36 proc.) obecne sankcje wobec Rosji nie są wystarczające. Natomiast 24 procent jest zdania, że idą one za daleko.

W przypadku wsparcia militarnego dla Ukrainy 47 procent uważa, że Niemcy powinny być bardziej wstrzemięźliwe, aby nie prowokować Rosji. Z kolei 43 procent zdecydowanie domaga się większego wsparcia.

Badanie dla ARD Deutschlandtrend przeprowadził telefonicznie oraz w internecie Instytut Infratest Dimap na grupie 1307 uprawnionych wyborców.

EPD/jar/Redakcja Polska Deutsche Welle


Reklama

Reklama

Reklama