Reklama

Reklama

Niemcy publikują listę broni przekazanej Ukrainie

Lista broni i sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie pojawiła się we wtorek na stronie internetowej Republiki Federalnej Niemiec. Chodzi zarówno o wsparcie przekazane, jak i to obiecane.

Lista obejmuje zarówno materiały i uzbrojenie pochodzące z zasobów Bundeswehry, jak i dostawy przygotowywane przez niemiecki przemysł zbrojeniowy, sfinansowane ze środków rządowych.

Jak podkreślono w komunikacie biura prasowego rządu RFN, "rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego 2022 roku był punktem zwrotnym", który spowodował, że "kilka dni później rząd federalny podjął decyzję o kompleksowym wsparciu militarnym możliwości obronnych Ukrainy przy użyciu broni ciężkiej".

"Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne"

"Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, dopóki będzie jej ta pomoc potrzebna" - podkreślono. Opublikowana we wtorek lista ma być regularnie aktualizowana, będą też dodawane do niej kolejne elementy wsparcia wojskowego. Lista dostępna jest na stronie.

Reklama

"Rząd federalny prowadzi rozmowy z krajami partnerskimi z Europy Środkowo-Wschodniej, które wciąż są w posiadaniu broni i sprzętu byłego Układu Warszawskiego. Dostarczając go na Ukrainę będą mogły odbierać w ramach wymiany systemy uzbrojenia z niemieckich magazynów przemysłowych. Celem tego działania jest zapewnienie, że Ukraina szybko otrzyma pilnie potrzebną broń" - podkreśla niemiecki rząd w komunikacie. 

Reklama

Reklama

Reklama