Reklama

Reklama

Niemcy przekażą Ukrainie 16 mostów czołgowych Biber

Berlin przekaże Ukrainie 16 mostów czołgowych Biber - przekazał w piątek niemiecki resort obrony. Jak podkreślono, dzięki tym zestawom Ukraińcy będą mogli pokonywać wodę lub inne przeszkody w czasie walki. To kolejne dostawy ciężkiego sprzętu, które zapowiedziały niemieckie władze. Pierwsza dostawa planowana jest na jesień.

Niemieckie władze od miesięcy były ostro krytykowane za opieszałość w udzielaniu Ukrainie wsparcia obronnego. W czerwcu do kraju ogarniętego wojną trafił jednak ciężki sprzęt z Berlina.

Lista dostaw, które są "w przygotowaniu bądź realizacji" obejmuje szereg systemów ciężkiego uzbrojenia, jak 30 samobieżnych dział przeciwlotniczych typu Gepard, dostarczone właśnie siedem haubicoarmat PzH 2000, trzy wyrzutnie rakiet Mars z amunicją, system obrony przeciwlotniczej Iris-T SLM, radar do lokalizacji artylerii COBRA i dziesięć dział przeciwdronowych.

Reklama

Do tego ma dojść 4,8 miliona sztuk amunicji do broni palnej, 53 tys. sztuk amunicji do dział samobieżnych oraz 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej.

Niemcy: Ukraińcy będą mogli pokonywać wodę w czasie walk

W piątek niemiecki resort obrony poinformował ponadto, że Berlin przekaże Ukrainie 16 mostów czołgowych Biber.

W komunikacie resortu obrony Niemiec czytamy, że dzięki zestawom Biber Ukraińcy będą mogli pokonywać wodę lub inne przeszkody w czasie walki. 

Pierwsze sześć mostów czołgowych z Niemiec trafi na Ukrainie jesienią. Kolejne dziesięć Niemcy przekażą Ukrainie w przyszłym roku.

Mosty czołgowe Biber

Biber to niemiecki most czołgowy wykorzystujący podwozie czołgu Leopard 1. Jego produkcja rozpoczęła się w 1975 roku.

Jego most rozkłada się w płaszczyźnie poziomej. Pozwala to ukryć czołg przed nieprzyjacielem, wykorzystując niewysokie przeszkody terenowe, jak krzewy czy wzgórza.

Kilka mostów Biber ma na wyposażeniu m.in. Wojsko Polskie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy