Niemcy: Apel nowo wybranego prezydenta Niemiec do Putina. Chodzi o Ukrainę
Nowo wybrany prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o "rozwiązanie pętli na szyi Ukrainy". Polityk ostrzegł również przed rosnącą groźbą wojny w Europie. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział "twarde reakcje i sankcje" w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- Moja radość byłaby większa, gdyby Zgromadzenie Federalne nie przypadło na czas troski o pokój w Europie - powiedział Frank-Walter Steinmeier w przemówieniu wygłoszonym po głosowaniu, które zapewniło mu reelekcję.
Było to odniesienie do eskalacji kryzysu związanego z gromadzeniem się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
- Jesteśmy w środku konfliktu zbrojnego, wojny w Europie Wschodniej - ocenił, zaznaczając, że "Rosja ponosi za to odpowiedzialność".
- Nie da się błędnie zrozumieć rozmieszczenia rosyjskich wojsk (u granic Ukrainy - red.) - powiedział Steinmeier. - To zagrożenie dla Ukrainy, a naród ukraiński ma prawo do życia bez strachu i gróźb, do samostanowienia i suwerenności. Każdemu, kto spróbuje to zniszczyć, odpowiemy stanowczo - zaznaczył.
Prezydent zwrócił się też bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina. - Apeluję do prezydenta Putina: niech pan rozwiąże pętlę na szyi Ukrainy! I niech pan szuka z nami sposobu na zachowanie pokoju w Europie - powiedział Steinmeier.
- Mogę tylko ostrzec prezydenta Putina: proszę nie lekceważyć potęgi demokracji - oświadczył.
O sytuacji wokół Ukrainy wypowiedział się również kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który zapowiedział "twarde reakcje i sankcje" w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Polityk zapewnił, że reperkusje te zostały starannie przygotowane i zostaną natychmiast wprowadzone w życie "razem z naszymi sojusznikami w Europie i NATO".
W poniedziałek kanclerz uda się na Ukrainę na rozmowy z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim, a następnie we wtorek do Rosji, gdzie planuje spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem - pisze agencja dpa.
- W obu przypadkach chodzi o to, by zastanowić się, w jaki sposób możemy zapewnić pokój w Europie - powiedział Scholz.
- Trzeba wykorzystać różne międzynarodowe formaty rozmów, aby znaleźć drogę wyjścia z kryzysu - oświadczył
- Ukraina może być pewna, że okażemy niezbędną solidarność, tak jak w przeszłości - dodał. Podkreślił również, że Niemcy wsparły Ukrainę pomocą gospodarczą najbardziej ze wszystkich krajów, "i nadal będą to robić".