Reklama

Reklama

Niemcy: 4000 euro kary za użycie symbolu "Z"

4000 euro będzie musiał zapłacić 62-letni mężczyzna, który na tylnej szybie samochodu umieścił symbol "Z" - zadecydował sąd w Hamburgu. Według sądu, to zachowanie świadczące o poparciu dla wojny w Ukrainie i solidarności z Rosją.

Jak przekazują niemieckie media, 62-latek za przyczepienie białej kartki z błękitną literą "Z" został ukarany przez sąd w Hamburgu karą o łącznej wysokości 4000 euro. 

- Sąd uznał kierowcę za winnego dopuszczenia się przestępstwa - poinformowała rzeczniczka sądu. - Zdaniem sądu jest to przejaw solidarności z Rosją i poparcie dla wojny w Ukrainie, która jest wojną agresywną w rozumieniu Międzynarodowego Kodeksu Karnego - dodała.  

Mężczyzna przed sądem potwierdził, że przykleił do szyby kartkę z symbolem "Z".

Wojna w Ukrainie. Symbol "Z" 

Symbol "Z" wykorzystywany jest przez wojska rosyjskie podczas walk w Ukrainie, żołnierze oznaczają nim swój sprzęt. Stosowany jest także przez prokremlowską propagandę, pojawia się na plakatach, reklamach, ubraniach i gadżetach, promowany jest także w telewizji przychylnej władzy. Rosjanie i ich sympatycy traktują "Z" jako symbol poparcia dla wojny w Ukrainie.  

Reklama

Wykorzystywanie tego symbolu jest karalne m.in. w Czechach, Litwie i Łotwie. W Polsce w kwietniu weszła w życie ustawa, zgodnie z którą używanie symbolu "Z" podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy