Reklama

Nie będzie traktatu pokojowego. Rosja rezygnuje z rozmów z Japonią

Federacja Rosyjska nie chce kontynuować rozmów pokojowych z Japonią ws. Wysp Kurylskich. Spór o terytorium trwa od II wojny światowej. Teraz Rosja uznała, że Japonia prezentuje "nieprzyjazne stanowisko" dot. wojny w Ukrainie i negocjacje nie są możliwe.

Rosja ogłosiła w poniedziałek, że rezygnuje z kontynuowania negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego, który z powodu sporu między obydwoma krajami o wyspy na Oceanie Spokojnym nie został podpisany od zakończenia II wojny światowej - podała agencja AFP.

Według Moskwy Tokio prezentuje "nieprzyjazne stanowisko" w sprawie wojny w Ukrainie. "Rosja nie zamierza w obecnych okolicznościach kontynuować negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego" - oświadczyło rosyjskie MSZ, cytowane przez AFP.

Reklama

Resort dodał, że "nie można dyskutować o podpisaniu fundamentalnego dokumentu o stosunkach dwustronnych z państwem, które zajmuje otwarcie nieprzyjazne stanowisko i dąży do zaszkodzenia interesom" Rosji.

Japonia nie podpisała z Rosją formalnego traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnym, a Rosjanie - Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je w 1945 roku, razem z całym archipelagiem Kuryli, tuż po kapitulacji Japonii. Według Tokio było to nielegalne.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | Rosja | Ukraina | negocjacje | rozmowy pokojowe | kuryle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy