Reklama

Reklama

Największa wymiana jeńców. 144 ukraińskich żołnierzy uwolnionych

"Nastąpiła kolejna wymiana jeńców, dzięki której do domu wróciło 144 ukraińskich obrońców" - poinformował na Telegramie Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wśród uwolnionych są obrońcy Azowstalu i żołnierze Pułku Azow. To największa wymiana jeńców od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W wyniku wymiany jeńców wojennych Rosjanie zwolnili 144 ukraińskich żołnierzy. Wśród nich jest 95 obrońców Azowstalu oraz 43 żołnierzy Pułku Azow.

Zwolniono 23 oficerów oraz 69 sierżantów i podoficerów. Najstarszy ze zwolnionych ma 65 lat, a najmłodszy - 19. 

Jak podano, "większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. "Wszyscy otrzymują odpowiednią doraźną opiekę medyczną i psychologiczną" - dodano. 

Obrona Mariupola

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

Reklama

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy