Reklama

Reklama

"Najlepsi lekarze walczyli o jej życie". Zmarła 11-latka ranna podczas ostrzału

Mimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować 11-latki, która 7 maja została ranna w ostrzale rosyjskim miejscowości Prywilla w obwodzie ługańskim. Dziewczynka zmarła w szpitalu w Dnieprze.

- Przez dwa tygodnie najlepsi lekarze w regionie walczyli o jej życie. Niestety, 22 maja jej serce zatrzymało się - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Dziewczynka odniosła rany w ostrzale artyleryjskim. 

- Wczoraj także zginęła mieszkanka Lisiczańska. W drzwi jej domu trafił pocisk rosyjski. Ostrzał tego domu mieszkalnego był bardzo gęsty, jednocześnie uszkodzone zostały cztery budynki - poinformował szef władz regionu.

W komunikacie Hajdaj przekazał, że w niedzielę pociski trafiły w 70 obiektów mieszkalnych w obwodzie ługańskim. Na załączonych zdjęciach widać budynki spalone, zrujnowane i objęte pożarem.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Zginęło ponad 3,5 tys. osób 

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" - czytamy w oświadczeniu Biura.

Według doniesień, większość zgonów lub obrażeń cywilów spowodowało użycie urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, w tym ciężkiej artylerii i prowadnic rakietowych, a także bomb podczas nalotów.

Według danych ONZ zginęło 1353 mężczyzn, 897 kobiet, 94 chłopców i 82 dziewczynki, a płeć niektórych dzieci i dorosłych nie została jeszcze ustalona. Wśród 3896 rannych było 100 chłopców i 91 dziewcząt oraz 167 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona.

Jak informuje Radio Swoboda na marginesie raportu Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, rosyjskie władze twierdzą, że armia nie atakuje celów cywilnych. Jednocześnie rosyjskie samoloty, siły rakietowe, marynarka wojenna i artyleria codziennie ostrzeliwują ukraińskie miasta. Zniszczeniu uległy domy mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej w Mariupolu, Charkowie, Czernihowie, Żytomierzu, Siewierodoniecku, a także w Kijowie i innych ukraińskich miastach i wsiach.

Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego z wojsk rosyjskich w miastach Bucha, Irpin, Gostomel i wsiach regionu ujawniono fakty masowych mordów, tortur i gwałtów na ludności cywilnej, w tym na dzieciach. Władze Ukrainy poinformowały, że Rosja dokonuje zbrodni ludobójstwa. Kraje zachodnie są zaangażowane w badania faktów masakry. Rosja zaprzecza oskarżeniom o zbrodnie wojenne i nazywa zabójstwa w Buczy "inscenizacją".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy