Reklama

MSZ: Polska jest gotowa przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29

Po konsultacjach Prezydenta i rządu RP, władze Rzeczypospolitej Polskiej są gotowe przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Waszyngton zapewnił, że decyzja nie była konsultowana ze stroną amerykańską.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiło się oświadczenie w związku z wypowiedzią Sekretarza Stanu USA w sprawie przekazania samolotów Ukrainie. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO

Wojna w Ukrainie. Polska przekaże wszystkie MIG-29 do dyspozycji USA?

Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Reklama

Polska przekaże samoloty MIG-29. Zwracamy się do USA o dostarczenie samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn.

Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO - posiadaczy samolotów MIG-29 - o podobne działanie.

Polska przekaże MiGi? Waszyngton odpowiada

Decyzja Polski nie była konsultowana z Waszyngtonem - przekazała we wtorek wieczorem podsekretarz Departamentu Stanu Victoria Nuland podczas wystąpienia w Senacie.

- Z niecierpliwością czekam na zakończenie wystąpienia, bym mogła wrócić do mojego biurka i ustalić, jak zareagujemy na tę propozycję - dodała.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy